Sektorkolejowy » Wielkopolskie: PLK S.A. i miasto Buk rozbudują tunel na stacji

Wielkopolskie: PLK S.A. i miasto Buk rozbudują tunel na stacji

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Urząd Miasta i Gminy Buk podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy planowanej rozbudowie przejścia podziemnego na stacji kolejowej. Porozumienie zakłada m.in. współfinansowanie inwestycji wartej szacunkowo 5,5 mln zł. Zakończenie prac przewidywane jest obecnie w 2025 r.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem przejście podziemne na stacji kolejowej Buk (linia kolejowa Poznań Główny – Kunowice, nr 3) zostanie rozbudowane. Tunel połączy miasto z południową częścią gminy i będzie prowadzić od strony ul. Kolejowej w kierunku miejscowości Dobieżyn.

Dzięki inwestycji podróżni łatwiej skorzystają z kolei – rozbudowany tunel umożliwi bezpieczne i sprawne dojście na pociąg z południowej części stacji. Mieszkańcy wygodnie dotrą do wybudowanego przez samorząd centrum przesiadkowego. Rozbudowany obiekt będzie dostępny dla wszystkich podróżnych, także dla osób mających trudności z poruszaniem się.

W podpisanym porozumieniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Urząd Miasta i Gminy Buk zadeklarowały współpracę przy realizacji inwestycji. Przedsięwzięcie – szacowane na ok. 5,5 mln zł (netto) – zostanie sfinansowane w połowie przez zarządcę infrastruktury kolejowej oraz samorząd. PLK S.A. określą także niezbędne parametry i wydadzą warunki techniczne dla rozbudowy przejścia oraz zadeklarowały bieżącą współpracę przy prowadzeniu postępowania przetargowego, do ogłoszenia którego zobowiązała się gmina.

– Przyjęte porozumienie to efekt podpisanego w lutym br. listu intencyjnego, w którym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zadeklarowały wolę współpracy z samorządem przy rozbudowie przejścia podziemnego na stacji Buk. Dziś stawiamy kolejny krok i potwierdzamy te zamierzenia, bowiem pozytywnie patrzymy na inicjatywy, które korzystnie będą służyć podróżnym. Dlatego dzięki efektywnemu wykorzystaniu środków budżetowych i dobremu współdziałaniu wkrótce zapewnimy wyższy komfort i większy dostęp do kolei w ważnej miejscowości, położonej na linii Poznań – Kunowice – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Po przygotowaniu dokumentacji projektowej możliwe będzie wskazanie szczegółowych rozwiązań dla planowanej rozbudowy przejścia podziemnego, która – na obecnym etapie – szacowana jest na ok. 5,5 mln zł (netto).

Planowana rozbudowa tunelu pod torami w Buku uwzględni rozwiązania techniczne konieczne do opracowania studium wykonalności dla projektu „Prace na linii kolejowej nr 3 (E20) na odcinku Poznań Główny – Kunowice (granica państwa)”. PLK S.A. opracowują dokumentację przedprojektową, która między innymi obejmuje modernizację stacji Buk wraz z istniejącym przejściem pod torami. Zakończenie prac nad studium, określającym optymalny wariant prac, przewidywane jest do końca br. Po uzyskaniu finansowania studium pozwoli na przygotowanie projektu, szczegółowo wskazującego zakres inwestycji.

Stacja kolejowa w Buku została przebudowana w ramach w ramach modernizacji zachodniego odcinka linii kolejowej nr 3 (Poznań Główny – Kunowice) w latach 90-tych ubiegłego wieku. Ze stacji korzysta ok. 2 tys. podróżnych w ciągu doby. Obecny tunel na stacji ma ok. 25 m długości.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz