Sektorkolejowy » Warszawa: Zmiany na św. Bonifacego

Warszawa: Zmiany na św. Bonifacego

pzez Damian

Od soboty, 25 maja, zmiany na św. Bonifacego: od ulicy Sobieskiego do Czarnomorskiej będzie jeden kierunek. Dodatkowo zostanie zamknięte połączenie ulic Sobieskiego i św. Bonifacego od strony Powsińskiej. Zmienią się trasy autobusów.

Zmiany na św. Bonifacego: jeden kierunek ruchu
Po przebudowie podziemnych instalacji rozpoczynają się prace przy nowej ulicy św. Bonifacego. Po uruchomieniu tramwaju będą tu dwie jezdnie z zawrotkami pomiędzy Batumi i Kaukaską oraz przed pętlą autobusową. Środkiem ulicy będzie biegło torowisko tramwajowe. Rozpoczynające się właśnie roboty wymagają zamknięcia połowy dotychczasowej jezdni. Z tego powodu w nocy z piątku na sobotę, z 24 na 25 maja, na św. Bonifacego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu – od ulicy Jana III Sobieskiego do skrzyżowania z ulicami Czarnomorską i Śródziemnomorską. Wyjazdy z wszystkich dróg dochodzących do zamkniętego odcinka św. Bonifacego będą możliwe w stronę ulicy Czarnomorskiej. Na fragmencie pomiędzy Czarnomorską i Śródziemnomorską a aleją Witosa nadal będzie można jeździć w dwóch kierunkach.

Ulica Czarnomorska
Objazd w drugim kierunku poprowadzi ulicą Czarnomorską. Aby mogły nią jeździć także autobusy, wyniesione przejścia dla pieszych zostaną zastąpione zebrą malowaną na jezdni. Dla poprawy bezpieczeństwa, w rejonie szkoły, po obu stronach każdego z przejść drogowcy zamontują progi wyspowe z dodatkowymi elementami odblaskowymi. Wyjazd z Czarnomorskiej na Sobieskiego będzie tylko w prawo. Po wybudowaniu nowej jezdni, rozpocznie się budowa torowiska i drugiej nitki św. Bonifacego.

W kierunku Powsińskiej
Również w nocy z 24 na 25 maja tramwajarze zamkną ulicę św. Bonifacego na krótkim fragmencie od Sobieskiego w kierunku ulicy Powsińskiej. Dojazd do budynków zlokalizowanych na tym odcinku będzie możliwy od strony ulicy Powsińskiej. Na samym końcu zamkniętej ulicy – przy Jana III Sobieskiego zostanie urządzona zawrotka dla autobusów komunikacji miejskiej.

Jak pojadą autobusy
Autobusy linii: 163, 187 i 263 będą kursowały ulicą św. Bonifacego tylko do skrzyżowania z Jana III Sobieskiego. Z kolei linii 189 będą miały przystanek końcowy na ulicy Jana III Sobieskiego przed skrzyżowaniem ze św. Bonifacego. Z Bemowa dojadą do niego aleją Sikorskiego i ulicami Czarnomorską oraz Jana III Sobieskiego. Z tego miejsca ruszą także w kierunku Osiedla Górczewska – skręcą w jednokierunkową ulicę św. Bonifacego do swojej podstawowej trasy. Do ulicy św. Bonifacego nie dojadą także autobusy linii 148 i 185 – w obydwu kierunkach, od skrzyżowania alei Witosa z Czerniakowską pojadą bezpośrednio alejami Witosa i Sikorskiego. Zmieni się trasa 164 – autobusy ominą ulicę św. Bonifacego przez Wiertniczą, Powsińską, Gołkowską, Statkowskiego, Augustówkę i Antoniewską do Ananasowej. Na trasy nie wyjadą linie 501 i Z-8.

Nocne N33 i N83 będą jeździły w obydwu kierunkach alejami Witosa i Sikorskiego. N03 w stronę Winnicy pojadą aleją Wilanowską, Jana III Sobieskiego, Nałęczowską i Powsińską a na Ursynów Powsińską, Nałęczowską, Jana III Sobieskiego i św. Bonifacego.

Odnoga na Stegny
Około 20 minut będzie trwał przejazd tramwajem ze Stegien do centrum. Nowo zbudowane tory na ulicy św. Bonifacego połączą się z powstającą trasą tramwaju do Wilanowa. Długość trasy to około 800 metrów, a jej zwieńczeniem będzie pętla tramwajowo-autobusowa. Stanowiska dla autobusów będą usytuowane tuż obok peronów tramwajowych, a torowisko znajdzie się pomiędzy jezdniami ulicy św. Bonifacego. Wraz z budową torów powstanie również droga dla rowerów.

Zielony tramwaj na Stegny
Zmiany na św. Bonifacego będą miały swój efekt w postaci budowy torów tramwajowych. Będą one przykryte zielonym rozchodnikiem. To roślina, która wycisza tramwaje, magazynuje wodę i jest estetyczna. W Warszawie są już 34 kilometry zielonych torów. Jeszcze w tym roku ich długość powiększy się o 11 km. Zostanie posadzonych 40 nowych drzew. W momencie zasadzenia będą miały co najmniej 5 metrów wysokości i obwód 25 cm. Przy nowej trasie pojawi się też 1188 krzewów.

Terminy
Wykonawca odpowiedzialny za budowę tramwaju do Wilanowa – firma Budimex – obiecuje, że tramwaje z pasażerami do Wilanowa dojadą z początkiem roku szkolnego. Tramwaj na Stegny ruszy kilka miesięcy później, w 2024 roku.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz