Sektorkolejowy » Warszawa wysłała do Ukrainy pierwsze 6 z 23 wagonów serii 105N

Warszawa wysłała do Ukrainy pierwsze 6 z 23 wagonów serii 105N

pzez Adrian

W środę 22 lutego br. pierwsze pojazdy zostały załadowane na auta ciężarowe. Wyeksploatowane, warszawskie wysokopodłogowe tramwaje otrzyma ukraiński Konotop. W ramach pomocy stolica przekazuje wagony, które są wycofywane z użytku ze względu na dostawy nowych Hyundaiów.

O wsparcie do Tramwajów Warszawskich w postaci wysokopodłogowych „stopiątek” zgłosił się Artem Semenikhin, mer ukraińskiego miasta Konotop. Chodzi o pojazdy, które są regularnie zastępowane nowoczesnymi, niskopodłogowymi Hyundaiami. Wiekowe wagony regularnie trafiają na tramwajowy plac załadunkowy przy ul. Obozowej. Zanim jednak trafią do Konotopu, są przebudowywane w taki sposób, by móc jeździć po szynach o rozstawie 1520 mm (szerokość warszawskiego toru wynosi 1435 mm).

Tramwaje, które trafią do ukraińskiego miasta, zostały wytypowane 8 lutego br. podczas wizyty mera Artema Semenikhina. Pierwsze 6 z 23 pojazdów serii 105N wyruszyło z Warszawy do Ukrainy w środę 22 lutego br. Przed wysłaniem wszystkie wagony zostały odpowiednio przegotowane do transportu. Zdemontowano w nich m.in. hamulce szynowe i pantografy.

O Konotopie

Konotop to miasto zlokalizowane w obwodzie sumskim, w północno-wschodniej Ukrainie. Aktualnie jest zamieszkiwane przez ok. 85 tys. osób. W Konotopie tramwaje kursują od 1949 r. Całkowita długość sieci tramwajowej, która jest obsługiwana przez kilka pojazdów wyprodukowanych w latach 80. w ZSRR i Czechosłowacji wynosi 28,7 km. W ramach podziękowania miasto Konotop przemianowało jedną z ulic na Warszawską.

Regularna pomoc dla ukraińskich miast

Warto przypomnieć, że przekazanie wycofanych z użytku wagonów serii 105N to tylko część pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Wcześniej Tramwaje Warszawskie przekazały do Iwano-Frankiwska 2 wozy do naprawy sieci trakcyjnej – służą tam do naprawy sieci trolejbusowej. Miejskie Zakłady Autobusowe oddały do Mikołajowa 5 przegubowych Solarisów, a stołeczne MPO wysłało 2 wyremontowane pojazdy: ambulans neonatologiczny oraz śmieciarkę.

Współpracę z Kijowem nawiązało także Metro Warszawskie. Do stolicy Ukrainy trafi 60 starych wagonów rosyjskich serii 81, które są wycofywane z eksploatacji w związku z dostawami nowoczesnych pociągów Skoda Varsovia.

W ramach pomocy humanitarnej Konotop otrzymał od Warszawy:

  • 9 pojazdów, które wcześniej użytkował Zakład Remontów i Konserwacji Dróg
  • 2 samochody ciężarowe
  • naczepę
  • 6 maszyn budowlanych: równiarki, koparko-ładowarkę, koparko-spycharkę i ładowarki

Ponadto miasto otrzyma również samochód osobowy, który wcześniej należał do stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta.

O pomocy dla ukraińskich miast pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Tramwaje Warszawskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz