Sektorkolejowy » Warszawa otwiera trzy nowe stacje metra

Warszawa otwiera trzy nowe stacje metra

pzez Damian

Od 28 września, od godz. 13:30 pasażerowie będą mogli korzystać z trzech nowych stacji drugiej linii stołecznego metra – Zacisze, Kondratowicza, Bródno. O uzyskaniu wszystkich pozwoleń, a tym samym zakończeniu inwestycji poinformował we wtorek prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Po uzupełnieniu dokumentacji przez inwestora i przeprowadzeniu kontroli, 27 września br. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (MWINB), udzielił kolejnych pozwoleń na użytkowanie wschodniego odcinka II linii metra – dla stacji Zacisze i Bródno” – informuje biuro prasowe Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW).

Pozwolenie na użytkowanie stacji Kondratowicza wydano już 5 września br., natomiast odebranie pozostałych stacji wymagało uzupełnienia dokumentacji. MUW dodaje, że stacja Bródno „jest stacją o bardzo dużej powierzchni o skomplikowanym charakterze technicznym z mnóstwem specjalistycznych instalacji, zajmującą powierzchnie ok. 3 ha. Inspektorzy nadzoru budowalnego w trakcie obowiązkowej kontroli mieli do skontrolowania 250 pomieszczeń, wejścia, windy, klatki schodowe, obiekty i urządzenia towarzyszące stacji metra na wielu poziomach, by sprawdzić i potwierdzić zgodność stanu faktycznego z dokumentacją przedstawioną przez inwestora oraz projektem zatwierdzonym decyzją pozwolenia na budowę”.

Udostępniane właśnie stacje stanowią odcinek wschodni północny drugiej linii metra. Prowadzi on od szlaku za stacją Trocka do torów odstawczych za stacją Bródno. Długość tego odcinka to 3,9 km (długość toru prawego – 4,02 km, długość toru lewego – 3,99 km, długość stacji Zacisze – 176 m, długość stacji Kondratowicza – 314 m, długość stacji Bródno, komory rozjazdów i torów odstawczych – 697 m), a całkowita długość tuneli to prawie 5,8 km. Łączna kubatura obiektów na tym fragmencie wynosi ponad 672 tys. m3.

Za budowę odcinka odpowiedzialne było konsorcjum firm Gülermak i Webuild (dawniej Astaldi). Koszt inwestycji to 1,4 mld zł.

Z końcem czerwca br. otwarte zostały dwie stacje tej samej linii po stronie zachodniej – Ulrychów i Bemowo.

Druga linia metra połączy Bemowo i Bródno. Na trasie o długości 23 km znajdzie się 21 stacji. Do wykonania pozostał ostatni odcinek z trzema stacjami po stronie zachodniej – Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Umowa na jego budowę została zawarta w 2018 r., a budowa powinna zakończyć się w tym roku, jednak inwestycja notuje znaczące opóźnienie ze względu na brak pozwoleń. Kontrakt już wydłużono o półtora roku i z pewnością na tym się nie skończy, gdyż realizacja przedsięwzięcia to proces wymagający minimum trzech lat.

Autor: Agata Sumara
Fot. metro.waw.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz