Sektorkolejowy » Warszawa: Młodzi strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ćwiczyli na dwóch liniach metra

Warszawa: Młodzi strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ćwiczyli na dwóch liniach metra

pzez Adrian

Ćwiczenia kilkudziesięciu strażaków odbyły się w nocy z 16 na 17 lutego br. podczas przerwy w kursowaniu pociągów warszawskiego metra. Działania były realizowane równocześnie na stacjach świętokrzyska I oraz II linii. Zakres ćwiczeń obejmował m.in. gaszenie pożaru, prowadzenie akcji w podczas zadymienia i ewakuowanie poszkodowanych.

Na początku ćwiczeń młodzi strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zapoznali się z topografią stacji, budową systemów zabezpieczeń, a także zasadami bezpiecznego prowadzenia akcji. Ponadto mogli przekonać się, w jaki sposób funkcjonują platformy służące do ewakuacji i detektory prądu stałego. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zagadnieniami teoretycznymi przystąpiono do ćwiczeń.

Strażacy zostali podzieleni na dwie grupy. Następnie wkroczyli na perony stacji Świętokrzyska linii M1 i M2. W rejonie I linii warszawskiego metra musieli poradzić sobie w warunkach panującego pożaru i zadymienia. W ramach działań w tym rejonie wyciągali węże gaśnicze z wozów strażackich stojących na powierzchni oraz sprowadzali je na poziom peronu, by przeprowadzić tam akcję ratunkową.

Na drugiej linii ćwiczenia młodych strażaków skupiały się działaniach związanych z ewakuacją. W kilku miejscach w tym rejonie m.in. na peronie i torowisku leżeli „poszkodowani”. Uczestnicy ćwiczeń mieli za zadanie znaleźć poszkodowanych i przetransportować ich na górę. W trakcie działań wykorzystywano specjalistyczny sprzęt i schody ruchome.

Ćwiczenia w praktyce dały nam odpowiedź na wiele pytań. Między innymi sprawdziliśmy możliwości i ograniczenia wynikające z wykorzystania aparatów powietrznych. Poznaliśmy infrastrukturę, na co dzień niedostępną oraz zagrożenia występujące w metrze” – poinformowali przedstawiciele Koła Naukowego Działań Gaśniczych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Ćwiczenia w warszawskim metrze zostały zorganizowane przez Koło Naukowe Działań Gaśniczych SGSP we współpracy z Działem Doskonalenia Zawodowego oraz Poligonem SGSP. Działania były wspierane przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą uczelni oraz Zakładową Służbę Ratowniczą Metra Warszawskiego.

O Metrze Warszawskim pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. ztm.waw.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz