Sektorkolejowy » Warszawa: Dolna, Chełmska, Sobieskiego, Belwederska – start przebudowy

Warszawa: Dolna, Chełmska, Sobieskiego, Belwederska – start przebudowy

pzez Damian

Przed końcem ubiegłego roku kierowcy wrócili na ulice Goworka i Spacerową a Gagarina odzyskała połączenie z Belwederską. Autobusy i indywidualni kierowcy mogą już korzystać z tego ciągu ulic o długości 2,5 km. W najbliższych dniach rozpoczną się prace na kolejnym odcinku trasy tramwajowej do Wilanowa, czyli skrzyżowaniu ulic: Belwederskiej, Sobieskiego, Dolnej i Chełmskiej.

Rozpoczęcie prac w tym miejscu zapowiadane jest na początek ferii zimowych, czyli poniedziałek 15 stycznia, jednak na zmianę terminu mogą wpłynąć niekorzystne warunki pogodowe. Wykonawca tramwaju do Wilanowa – firma Budimex – wybuduje torowisko, które przetnie skrzyżowanie. Jest to fragment trasy tramwajowej do Wilanowa, której wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów i dostaw ciepłej wody na Mokotów. Warunkiem rozpoczęcia prac było udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina, które zostało otwarte pod koniec ubiegłego roku.

Co trzeba przebudować?

Oprócz budowy jezdni, torów, wspólnych przystanków tramwajowo-autobusowych, chodników, dróg rowerowych i całej infrastruktury naziemnej na skrzyżowaniu, niezbędne są również prace związane z infrastrukturą podziemną. Przebudować trzeba ciepłociąg, kable energetyczne, kable teletechniczne, kable zasilające STOEN, wodociągi i gazociągi, a także kanalizację. Przebudowa ciepłociągu zacznie się w maju, a skończy się we wrześniu. Z początkiem roku szkolnego przez skrzyżowanie będzie już jeździł tramwaj. Przez cały czas przebudowy utrzymany będzie ruch drogowy w relacji północ – południe, po Sobieskiego i Belwederskiej. Okresowo zamykane będą wyloty ulic Dolnej lub Chełmskiej.

Chełmska 02

Jaka organizacja ruchu od ferii?

W pierwszym etapie, trwającym od 15 stycznia do końca maja, wykonawca zamknie wylot ul. Chełmskiej w ul. Belwederską. Ulicą Chełmską samochody dojadą najdalej do ul. Górskiej. Na ul. Sobieskiego od strony Wilanowa będą dwa pasy –  jeden do skrętu w lewo w Dolną, a drugi do jazdy prosto. Na Belwederskiej, od strony centrum, zostanie jeden pas, z którego kierowcy skręcą w prawo w Dolną albo pojadą prosto. Kierowcy jadący ul. Dolną będą skręcać w prawo w Jana III Sobieskiego albo w lewo – w Belwederską. Objazd do ulicy Chełmskiej pobiegnie ulicami: Belwederską, Gagarina i Czerniakowską.

Zmiany dla pasażerów i pieszych

Nie zmienią się trasy autobusów kursujących Sobieskiego i Belwederską, natomiast na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy jeżdżące Chełmską i Dolną. Autobusy linii 119 – w kierunku Wiśniowej Góry – z ulicy Spacerowej pojadą prosto w Gagarina, a następnie Sielecką do Chełmskiej i swojej stałej trasy. W przeciwnym kierunku, do krańca Rakowiecka-Sanktuarium, z ulicy Chełmskiej skręcą w Sielecką i dalej Gagarina, Belwederską i Bagatelą, przez plac Unii Lubelskiej oraz Boya-Żeleńskiego, Waryńskiego i Puławską dojadą do Rakowieckiej, czyli do końcowego odcinka swojej normalnej trasy. Autobusy linii 141 w obydwu kierunkach nie będą jeździły ulicą Chełmską. Ominą ją Belwederską i Gagarina. W obydwu kierunkach trasę zmienią autobusy linii 107 – z Czerniakowskiej skręcą w Gagarina i następnie Sielecką dojadą do Chełmskiej.

Będą zmiany także w komunikacji nocnej. Autobusy linii N31 i N81 zostaną skierowane w obydwu kierunkach bezpośrednio ulicą Belwederską. Uruchomiona zostanie dodatkowa linia nocna Z31, której autobusy będą kursowały pomiędzy Dworcem Centralnym a Małymi Siekierkami przez Sielce.

Przystanek autobusowy na ulicy Belwederskiej w kierunku centrum zostanie przesunięty kilkadziesiąt metrów dalej za skrzyżowanie z Chełmską. Będą tu stawały autobusy linii 116, 141, 166, 503 i E-2 oraz nocnych N31 i N81.

Pasy przez Chełmską będą nieczynne. Piesi przejdą po drugiej stronie skrzyżowania.

02 Chełmska_autobusy_graf. Infoulice Warszawa (2)

Na których ulicach prace zakończą się najszybciej?

Od połowy 2024 r. wykonawca będzie stopniowo udostępniał przebudowane ulice na Dolnym Mokotowie. Na przełomie czerwca i lipca 2024 ma zostać otwarta druga jezdni ulic Spacerowej i Goworka. Na przełomie maja i czerwca nastąpi otwarcie drugiej jezdni na ul. Gagarina. Pod koniec pierwszej połowy roku na skrzyżowaniach z Witosa i z Wilanowską ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Także w tym czasie ruch drogowy w Al. Rzeczypospolitej i na Sobieskiego będzie stopniowo przekładany na nowo zbudowane jezdnie.

Kiedy ruszy tramwaj?

Harmonogram jest zmieniony ze względu na znacznie większy zakres prac związanych z siecią ciepłowniczą. Tramwaj na ulicy Gagarina, do terminala przy ul. Czerniakowskiej, pojedzie już wiosną 2024 roku, a do Wilanowa dotrze wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 roku. Trasa tramwajowa na Stegny, wzdłuż ul. Św. Bonifacego, gotowa będzie na przełomie 2024 i 2025 roku.

Źródło: Tramwaje Warszawskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz