fbpx
Sektorkolejowy » W Zduńskiej Woli prace realizowane przez PLK wraz z miastem zwiększą użyteczność dworca

W Zduńskiej Woli prace realizowane przez PLK wraz z miastem zwiększą użyteczność dworca

pzez Adrian

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z samorządem przebudowują dworzec kolejowy w Zduńskiej Woli. Odrestaurowany obiekt odzyska historyczny wygląd. Zwiększy się komfort podróżowania m.in. do Łodzi i Sieradza. Remont przechodzi elewacja budynku i wnętrze dworca. Prace nie wpływają na dostęp do pociągów. Wartość inwestycji ze środków RPO woj. łódzkiego, to ok. 4,5 mln zł.

Dworzec odzyska dawny blask

Od czerwca br. remont przechodzi elewacja budynku i wnętrze dworca. Usunięto stary tynk, spod którego wyłoniła się zabytkowa cegła. Po zakończeniu prac fasada z czerwonej cegły będzie nawiązywała do dawnego, przemysłowego charakteru Zduńskiej Woli. Dworzec odzyska pierwotny wygląd sprzed 120 lat. Wykonawca rozebrał pokrycie dachowe i wymienił drewnianą konstrukcję.
Wewnątrz budynku przygotowywana jest wymiana instalacji, elektrycznej wodnej oraz ciepłowniczej.

Po modernizacji obiekt stanie się bardziej funkcjonalny. Zapewni to nowy układ kas biletowych oraz połączenie poczekalni z częścią komercyjną. Łączenie podróży koleją i innymi środkami transportu zapewni budowa stanowisk dla autobusów, miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów. Powstanie zadaszenie na trasie do przejścia podziemnego, nowe jezdnie i chodniki. Prace nie wpływają na dostęp podróżnych do pociągów.

Przebudowa dworca w Zduńskiej Woli jest realizowana w ramach projektu o wartości ok. 50 mln zł pn. „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego”. Zadanie jest współfinansowane w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Szybciej i wygodniej koleją ze Zduńskiej Woli

W 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały stację Zduńska Wola. Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów dzięki nowym peronom i przejściu podziemnemu z windami. Zainstalowane zostały nowe ławki, wiaty, oświetlenie, oznakowanie i tablice z rozkładami jazdy. Po modernizacji odcinka ze Zduńskiej Woli do Łodzi Kaliskiej pociągi kursują z prędkością do 120 km/h. Tym samym o jedną trzecią skrócił się czas podróży do stolicy województwa.

Nowe kładki w Głownie i Strykowie na trasie Łowicz – Zgierz

Projekt budowy zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego obejmuje również budowę nowych kładek w Głownie i Strykowie oraz przystanku Pabianice Północ.

Kładki na stacjach w Głownie i Strykowie zwiększą dostępność do pociągów kursujących między Łodzią i Łowiczem. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, podróżnym z ciężkim bagażem, opiekunom z dziećmi w wózkach lepszy dostęp do pociągów zapewnią windy. Będzie dogodne połączenie stacji z miastem.

W Głownie i Strykowie wybudowano betonowe podpory, na których osadzona zostanie główna konstrukcja przeprawy nad torami. Każda z kładek będzie liczyła około 42 metrów długości oraz około 3  metrów szerokości. Podróżni i mieszkańcy skorzystają z obiektów w przyszłym roku.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz