Sektorkolejowy » W środę prezentacja hybrydowych Impulsów na stacji Szczecin Główny

W środę prezentacja hybrydowych Impulsów na stacji Szczecin Główny

pzez Adrian

Do Szczecina dotarły trzy ostatnie z siedmiu zamówionych przez Województwo Zachodniopomorskie pociągów hybrydowych Impuls, wyprodukowanych w nowosądeckich zakładach Newag S.A. W najbliższą środę (22 grudnia) na peronie pierwszym stacji Szczecin Główny o godz. 11.30 zaplanowano prezentację nowych jednostek. Po kilkudziesięciu minutach pociągi wyruszą w trasę.

W sumie w Nowym Sączu zamówionych zostało siedem pociągów hybrydowych (z napędem elektrycznym i spalinowym), które mają obsługiwać głównie połączenia na trasach Szczecin–Kołobrzeg–Koszalin oraz Szczecin–Szczecinek. Dwa z nich zaczęły przewozić pasażerów już w na początku mijającego roku. Kolejne dwa wdrożono do eksploatacji w połowie roku.

Nowe pojazdy mogą się poruszać z prędkością do 160 km/godz. w przypadku stosowania napędu z sieci trakcyjnej lub 120 km/godz., kiedy zostanie uruchomiony napęd z silnika diesla.

Każdy z pociągów ma 150 miejsc siedzących oraz 160 miejsc stojących i jest wyposażony m.in. w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy dla wózków, przestrzeń do przewozu rowerów.

Po zaplanowanej na środę prezentacji pociągi wyruszą w trasę. Dla pasażerów, którzy wezmą udział w tej ceremonii, przewoźnik przygotuje poczęstunek złożony z pierników i gorącej czekolady.

Koszt nabycia siedmiu hybryd to ponad 170 mln zł. Województwo Zachodniopomorskie pozyskało na ten zakup dofinansowane ze środków unijnych.

Takich inwestycji ma być więcej. Jak mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz:

Z dumą informujemy, że w tym roku na zachodniopomorskich torach pojawiło się aż siedem hybryd. I zapewniamy, że to nie jest nasze ostatnie słowo, jeśli chodzi o nowoczesne pociągi

Autor: Agata Sumara
Fot. Krystian Barański

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz