Sektorkolejowy » W Rogowie odbędzie się II Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei

W Rogowie odbędzie się II Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei

pzez Adrian

W dniach 1-2 października 2022 r. w Rogowie (woj. łódzkie) organizacje i aktywiści kolejowi spotkają się na drugiej edycji Kongresu Entuzjastów i Przyjaciół Kolei. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich, którym zależy na ochronie i rozwoju transportu szynowego. Zainteresowani będą mogli wymienić się doświadczeniami związanymi z branżą kolejową.

Po raz drugi osoby, które są zaangażowane  w ochronę i promowanie transportu kolejowego, spotkają się na Kongresie Entuzjastów i Przyjaciół Kolei. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2021 r. w Piasecznie (woj. mazowieckie), kiedy to zarówno profesjonaliści z branży kolejowej, jak i hobbyści pasjonujący się kolejnictwem mogli wymienić się doświadczeniami. Program wydarzenia obejmuje m.in. cykl prezentacji o projektach prokolejowych, dyskusje o możliwościach rozwoju branży, przejazd pociągiem specjalnym oraz spotkanie integracyjne przy ognisku na stacji w Jeżowie. Poruszone zostaną także kwestie związane z prawami i obowiązkami organizacji współpracujących z koleją. Przygotowano również referat programowy o doświadczeniach i modelach wsparcia działalności hobbystycznej za zagranicą.

„Prezentacja konkretnych działań i sukcesów to w naszej ocenie to najlepsza inspiracja dla tych, którzy stają przed podobnymi problemami. W mniejszym stopniu chcemy opowiadać o historycznych lokomotywach i wchodzić w detale i odcienie ich malowania w poszczególnych epokach. Chcielibyśmy raczej zastanowić się, jak załatwić wiadro farby, żeby tę lokomotywę pomalować. Albo jak w ogóle dostać prawo jej pomalowania” – podkreśla Jakub Majewski z Fundacji ProKolej, która jest pomysłodawcą październikowego Kongresu.

W II Kongresu Entuzjastów i Przyjaciół Kolei przewidziano także dyskusję o współpracy z samorządami, wolontariacie i pozyskiwaniu środków finansowych. Zainteresowani będą mogli zwiedzić wąskotorową stację muzealną i nowy dworzec normalnotorowy.

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znajdą się prezentacje: Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Fundacji Grupy PKP, Urzędu Transportu Kolejowego oraz aktywistów z Galicji, Małopolski, Śląska i Pomorza.

„Nasze spotkanie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami z większym dorobkiem i dłuższym stażem, jak i tymi, które są na początku swojej drogi. Zestawienie wieloletnich doświadczeń ze świeżym spojrzeniem zawsze jest doskonałą okazją do inspirowania nowych inicjatyw” – informuje Adam Wawrzyniak z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, która od ponad 20 lat zarządza Koleją Rogowską.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja ProKolej oraz Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Szczegółowy program kongresu oraz rejestracja jest dostępna TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. kolej365.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz