Sektorkolejowy » W przyszłym roku Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Wronek. Ważne porozumienie podpisane

W przyszłym roku Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Wronek. Ważne porozumienie podpisane

pzez Adrian

Zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zostanie rozszerzony. PKM w przyszłym roku dojedzie do stacji Wronki. W poniedziałek 4 lipca 2022 r. podpisano porozumienie w tej sprawie.

Poznańska Kolej Metropolitalna dojedzie do Wronek

4 lipca 2022 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podpisano porozumienie, w ramach którego zwiększy się zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Pociągi PKM w 2023 r. będą dojeżdżały do stacji Wronki. To ostatni etap w rozwoju tego przedsięwzięcia, które rozpoczęło się w 2018 r.

„Zaczynając projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, mówiliśmy, że chcemy, aby PKM  jeździła na wszystkich liniach wychodzących z poznańskiego węzła kolejowego. Na ten moment pozostała nam jedna linia – do Szamotuł i Wronek” – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Wojciech Jankowiak podkreślał także duże zaangażowanie i wzorcową współpracę samorządów przy tworzeniu kolejnej linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

„Cały projekt, jakim jest Poznańska Kolei Metropolitalna, pokazuje naszą konsekwencję. Gdy go rozpoczynaliśmy, mówiliśmy, że to przedsięwzięcie obejmie wszystkie linie kolejowe, które wychodzą z Poznania na odległości około 50 kilometrów. Stopniowo uruchamialiśmy kolejnych osiem linii, a teraz uruchomimy dziewiątą, która przez wiele lat była modernizowana i remontowana” – mówił Wojciech Jankowiak.

Samorządy w 2023 r. planują wydać ponad 16 mln zł. na finansowanie przejazdów nową linią PKM.

Więcej połączeń do Wronek

Wicemarszałek poinformował, że inwestycja pozwoli zwiększyć liczbę połączeń do stacji Wronki od 1 stycznia 2023 roku:

„Będzie tam kursowało 20 par pociągów, ale w kolejnym roku chcielibyśmy, aby ta liczba zwiększyła się do 23-24 par, tak jak ma to miejsce na innych odcinkach PKM”.

Aktualnie przewozy na liniach PKM są realizowane przez Koleje Wielkopolskie.

Autor: DM
Fot. UMWW

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz