Sektorkolejowy » W Krakowie 20 września rusza przebudowa ważnego torowiska tramwajowego

W Krakowie 20 września rusza przebudowa ważnego torowiska tramwajowego

pzez Adrian

Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK) informuje o rozpoczęciu prac związanych z przebudową około 2 km torowiska tramwajowego w al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego. Plac budowy został przekazany wykonawcy, który ma zrealizować prace w ciągu 10 miesięcy.

Inwestycja o wartości 33 mln zł obejmuje przebudowę torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną w ciągu al. Jana Pawła II (od pl. Centralnego do ul. Ptaszyckiego) i ul. Ptaszyckiego (do ul. Bardosa).  Wykonawca ma również zająć się przebudową odwodnienia i infrastruktury technicznej kolidującej z zakresem robót. Prace obejmą również skrzyżowania: ul. Zuchów i Zachemskiego, Daniłowskiego, Klasztornej i Bulwarowej.

Osiem miesięcy bez połączeń tramwajowych

Zgodnie z planem roboty będą trwać 10 miesięcy, ale po ośmiu miesiącach ma być przywrócony ruch tramwajowy. Przebudowane torowisko pozwoli na jazdę tramwajów do Kopca Wandy i dalej w kierunku Pleszowa lub Wzgórz Krzesławickich. To będzie jednak możliwe po realizacji kolejnego zadania, obejmującego przebudowę al. Solidarności do ul. Bulwarowej.

Przebudowa torowiska wiąże się również ze zmianą organizacji ruchu samochodów. Wewnętrzne pasy na części al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego zostaną wyłączone, będzie można korzystać tylko z jednego pasa w każdym kierunku, a sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach będzie wyłączona.

Torowisko na ul. Ujastek zostanie otwarte

Dobiegają końca prace związane z remontem torowiska w ul. Ujastek, pomiędzy ul. Karola Łowińskiego a al. Solidarności. 20 września ruch tramwajowy zostanie tam przywrócony i właśnie tego samego dnia ruszy remont na al. Jana Pawła II.

Urzędnicy pracują nad ogłoszeniem przetargu związanego z wykonaniem w rejonie modernizowanego torowiska parkingu P+R Suche Stawy. Wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w tym roku. Zadaniem wybranej w przetargu firmy będzie przystosowanie płyty parkingowej do postoju 93 pojazdów, z czego cztery to miejsca dla niepełnosprawnych. Przewidziano też 12 miejsc ma rowery pod zadaszoną wiatą.

Autor: Agata Sumara
Fot. zdmk.krakow.pl, Andrzej Wiśniewski

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz