Sektorkolejowy » W Dąbrowie Górniczej zamykają przejazd kolejowy

W Dąbrowie Górniczej zamykają przejazd kolejowy

pzez Damian

Tylko do 15 września (środa) kierowcy będą mogli korzystać z przejazdu kolejowego na ul. Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej. W kolejnych dniach będą kierowani na objazdy. Tunel zostanie przebudowany, a następnie oddany do użytku pieszym i rowerzystom.

Po zamknięciu przejazdu kolejowego rozpocznie się kolejny etap prac związanych z przebudową układu drogowego w mieście i budową nowego centrum przesiadkowego w pobliżu dworca kolejowego. Nowy tunel drogowy dla samochodów znajdzie się przy stacji kolejowej, a do tego czasu kierowcy, którzy będą chcieli przekroczyć tory, pojadą objazdami wyznaczonymi ulicami: Królowej Jadwigi, Piłsudskiego, Graniczną i Łączącą.

Nowe centrum przesiadkowe w Dąbrowie Górniczej

W mieście zmienia się cały układ drogowy związany z budową centrum przesiadkowego przy kolejowej stacji w centrum. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2020 r., a ich zakończenie jest przewidziane na marzec 2023 r. Dotychczas wykonano już połowę wszystkich zaplanowanych działań. Choć wszystko przebiega na razie sprawnie, nie jest pewne, że wykonawca zmieści się w terminie określonym w umowie, ponieważ pojawiają się problemy związane m.in. z pozwoleniami na prowadzenie prac, co jest efektem protestów właścicieli garaży znajdujących się na działkach przeznaczonych pod inwestycję

W projekcie przebudowy prowadzonej w Dąbrowie przewidziano m.in. nowe parkingi po obu stronach torów (przy ul. Kościuszki i Limanowskiego). W sumie znajdzie się tam 375 miejsc postojowych. Ponadto powstanie m.in. tunel drogowy łączący ulice Kościuszki i Limanowskiego, przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów, centrum przesiadkowe, tunel pieszo-rowerowy. Przebudowane zostaną także perony i tory w obrębie stacji kolejowej.

Łączny koszt przebudowy układu drogowego w Dąbrowie Górniczej to 229 mln zł. Za realizację prac odpowiedzialne jest konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex.

W Dąbrowie Górniczej zmodernizowany zostanie także zabytkowy dworzec. Trwa przetarg związany z wyłonieniem wykonawcy – więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Oferty zainteresowanych firm przyjmowane będą do 13 września br.

Autor: Agata Sumara
Fot. dabrowagornicza.naszemiasto.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz