Sektorkolejowy » UTK: Przewozy towarów koleją w pierwszym półroczu 2023 r. Jakie grupy towarów dominowały?

UTK: Przewozy towarów koleją w pierwszym półroczu 2023 r. Jakie grupy towarów dominowały?

pzez Damian

W pierwszym półroczu 2023 r. koleją przewieziono 115,3 mln ton towarów. W porównaniu do 2022 r. nastąpił spadek o 9,8 mln ton (-7,8%). Jednocześnie wykonana praca przewozowa wyniosła 30,8 mld tonokilometrów, co stanowiło wzrost o prawie 0,2 mld tonokilometrów w porównaniu do pierwszego półrocza 2022 r. W przewozach dominują węgiel oraz ropa naftowa.

W pierwszych dwóch kwartałach 2023 r. przewoźnicy zrealizowali pracę eksploatacyjną na poziomie 42,4 mln pociągokilometrów, co stanowi spadek o 0,7 mln pociągokilometrów (‑1,7%) w stosunku do tego okresu 2022 r.

Grupą towarów, która dominuje w przewozach, jest węgiel (kamienny i brunatny), ropa naftowa oraz gaz ziemny. Na drugim miejscu plasuje się przewóz rud metali i pozostałych produktów górnictwa i kopalnictwa.

Rynek kolejowych przewozów towarowych od 2020 r. zmaga się z kolejnymi wyzwaniami. Ograniczenia w transporcie towarów w związku z pandemią COVID-19 wynikały m.in. ze spadku produkcji w krajach dalekiego Wschodu. Wojna w Ukrainie również wpłynęła na zmniejszenie transportu. Rynek zdołał jednak znaleźć rozwiązania, które pozwoliły na realizację przewozów. Jak sytuacja wygląda obecnie? Urząd Transportu Kolejowego prezentuje dane, które podsumowują pierwsze półrocze zeszłego roku w przewozach towarów.

Źródło: UTK
Fot. Dominika Szpakowska

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz