Sektorkolejowy » UTK: Pierwsze obrady Zespołu ds. badań osi zestawów kołowych

UTK: Pierwsze obrady Zespołu ds. badań osi zestawów kołowych

pzez Damian

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego powołał Zespół ekspertów ds. badań osi zestawów kołowych eksploatowanych powyżej 40 lat w wagonach towarowych. Pierwsze posiedzenie odbyło się 26 czerwca 2024 r. Zespół powstał z uwagi na powtarzające się przypadki pękania osi, które są na rynku kolejowym użytkowane najdłużej.

„Osie zestawów kołowych, które są najdłużej eksploatowane wymagają szczególnego nadzoru. Nie ma wątpliwości, że należy określić zakres i częstotliwość wykonywania badań dla tych osi. To dlatego został powołany zespół złożony z najlepszych ekspertów w branży” – rozpoczął obrady dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Pękniecie osi zestawu kołowego stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Tylko w latach 2019-2023 doszło w Polsce do 13 wypadków spowodowanych pęknięciem osi zestawu kołowego. Każdy z tych wypadków doprowadził do znaczących strat zarówno w infrastrukturze, jak i w taborze kolejowym.

W skład Zespołu weszli eksperci z dziedziny kolejnictwa, którzy reprezentują krajową władzę bezpieczeństwa, jednostki naukowe, badawcze, podmioty odpowiedzialne za utrzymanie, a także dysponenci pojazdów kolejowych.

Zespół ma określić zakres dodatkowych badań osi zestawów kołowych, które są eksploatowane na polskim rynku kolejowym powyżej 40 lat.

Źródło: UTK

Zobacz również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz