Sektorkolejowy » UTK: Pierwsza maszynistka zdała egzamin w CEMM

UTK: Pierwsza maszynistka zdała egzamin w CEMM

pzez Damian

Pierwsza kobieta zdała egzamin na świadectwo maszynisty w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM) prowadzonym przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK). Do tej pory 32 panie zdały pierwszy etap egzaminu czyli test na licencję maszynisty. W Polsce 61 kobiet ma uprawnienia do prowadzenia pociągów.

Wiktoria Dura będzie prowadzić pociągi w Kolejach Wielkopolskich. W ubiegłym tygodniu pozytywnie zdała egzamin na świadectwo maszynisty. Pierwszym etapem jest zaliczenie testu. Kolejna część egzaminu teoretycznego to jazda na symulatorze. W trakcie tej części egzaminu kandydatka musiała prawidłowo zareagować w sytuacjach typowych i nietypowych. Ostatnim etapem była jazda pojazdem kolejowym. Także tu wynik był pozytywny i egzamin zakończył się sukcesem.

Jesteśmy już po kilku egzaminach na pierwsze świadectwo maszynisty w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. Na tym etapie wykorzystujemy m.in. symulatory pojazdów kolejowych i pierwsze doświadczenia są bardzo pozytywne. Co ciekawe, z naszych statystyk wynika, że rośnie zainteresowanie zawodem maszynisty wśród kobiet, czyli takich egzaminów jaki odbył się w ubiegłym tygodniu możemy spodziewać się wiecej – stwierdził dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Był to pierwszy egzamin na świadectwo maszynisty przeprowadzony w CEMM, który zdała kobieta. Wcześniej panie przystępowały do egzaminów na licencję maszynisty. Zdały 32 kandydatki – to 4,2 % wszystkich osób, które pozytywnie przeszły test na licencję. To pokazuje, że zawód maszynisty cieszy się co raz większym powodzeniem u pań. Na koniec 2023 r. licencję i świadectwo maszynisty posiadało 61 kobiet. Maszynistki stanowią 0,45% wszystkich maszynistów. Najwięcej – 26 kobiet pracuje w Polregio. W PKP Intercity zatrudnionych jest 10 pań, a w Kolejach Dolnośląskich 5.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz