Ponad 8 litrów krwi udało się zebrać w czasie tegorocznej Kolejowej Kropli Krwi. Akcja odbyła się już po raz dziewiąty. Urząd Transportu Kolejowego zorganizował ją tym razem z Oddziałem Terenowym w Lublinie, 4 października. Do tej pory dzięki tej inicjatywie uratowano życie ponad 700 pacjentów.
4 października przy placu Łokietka w Lublinie pracownicy Urzędu Transportu Kolejowego razem z bohaterem Kampanii Kolejowe ABC nosorożcem Rogatkiem zachęcali do honorowego krwiodawstwa. Odbyła się tam 9. edycja Kolejowej Kropli Krwi. Już od 9.00 krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przyjmował honorowych dawców krwi.
Dzielenie się krwią to wyjątkowy dar dla innych ludzi. Wszyscy wiemy, że krew jest lekiem, którego nic nie może zastąpić. Dlatego od kilku lat zachęcamy do honorowego oddawania krwi. To naprawdę nie boli, a niesie pomoc wielu potrzebującym osobom – powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, oddając krew w czasie akcji w Lublinie.
W akcji UTK w Lublinie wzięły udział 23 osoby. Krew oddało ostatecznie 19 z nich, z czego aż 9 osób zrobiło to po raz pierwszy w życiu! Udało się zebrać 8,55 litra krwi.
Dziękuję RCKiK w Lublinie za wspólne działanie. Z przykrością informuję natomiast, że Urząd Miasta w Lublinie – mimo akcji zorganizowanej pod miejskim ratuszem – pobrał opłatę za udostępnienie powierzchni, na której stanął krwiobus i namiot dla honorowych krwiodawców – przekazał Prezes UTK.
Obecnie leczenie preparatami zawierającymi ludzką krew jest jedyną metodą, która daje szansę na wyzdrowienie nie tylko przy wielu chorobach, ale także w związku z operacjami chirurgicznymi oraz po wypadkach. Dla dorosłej, zdrowej osoby oddanie niewielkiej części swojej krwi jest całkowicie bezpieczne. Zapasy krwi trzeba na bieżąco uzupełniać, więc takie wydarzenia jak Kolejowa Kropla Krwi, są bardzo potrzebne.
Źródło: UTK