Sektorkolejowy » Umowa na zaprojektowanie trasy tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego podpisana

Umowa na zaprojektowanie trasy tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego podpisana

pzez Adrian

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na zaprojektowanie trasy tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego. Nowe tory połączą Ochotę i Mokotów.

Nowe tory będą prowadziły od pętli tramwajowej przez ul. Banacha, ul. Rostafińskich i ul. Boboli – tam połączą się z istniejącymi już przy ul. Rakowieckiej. Jest to część magistrali tramwajowej Wola – Wilanów, nowej 20-km trasy tramwajowej przez Dworzec Zachodni, Ochotę oraz Mokotów. W ramach budowy tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego zaplanowano także przebudowę istniejących już torów na ul. Banacha, przebudowę pętli tramwajowej i przebudowę torów na ul. Rakowieckiej.

W sumie trzeba będzie zbudować około 1,5 km nowych torów oraz przebudować 1,5 km istniejących. Przewidziano także nowe przystanki przy skrzyżowaniu ul. Banacha z ul. Żwirki i Wigury.

Trzy etapy prac

Zamówienie podzielono na 3 główne fazy. Pierwsza z nich obejmuje przygotowanie dokumentacji środowiskowej. W drugiej opracowany zostanie projekt budowlany. Ostatnia faza to wsparcie techniczne na etapie postępowania przetargowego na roboty budowlane oraz nadzór inwestycji. Wykonawca będzie odpowiedzialny również za uzyskanie wszelkich decyzji administracyjnych, które umożliwią rozpoczęcie i realizacje robót budowlanych. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na budowę nowej trasy tramwajowej.

Wartość podpisanej umowy to 4 mln 34 tys. zł brutto. Wykonawcą inwestycji będzie przedsiębiorstwo Databout. Zgodnie z planem nowa trasa tramwajowa w stolicy ma powstać do 2029 r.

Liczne inwestycje tramwajowe w Warszawie

Warto przypomnieć, że umowa na zaprojektowanie trasy tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego to tylko część programu inwestycji tramwajowych dla stolicy. Startuje  budowa tramwaju do Wilanowa (pisaliśmy o tym TUTAJ). Podpisano także umowę na studium techniczne potrzebne do budowy tramwaju przy ul. Modlińskiej (szczegóły są dostępne TUTAJ). Ponadto trwają prace związane z budową tramwaju na ul. Kasprzaka (pisaliśmy o tym TUTAJ). Fragment tej trasy zostanie uruchomiony jesienią br. W zeszłym roku ruszył także tramwaj do Winnicy na Białołęce. Mieszkańcy Warszawy korzystają z części zamówionych tramwajów Hyundai. Trwają prace nad projektami budowlanymi kolejnych tras tramwajowych m.in. na Gocław i dalszymi fragmentami magistrali tramwajowej Wola – Wilanów.

Autor: Damian Malesza
Fot. Tramwaje Warszawskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz