Sektorkolejowy » Ukraina wysłała już ponad 1 mln ton zboża na eksport

Ukraina wysłała już ponad 1 mln ton zboża na eksport

pzez Damian

Od 1 do 11 stycznia tego roku za pośrednictwem transportu kolejowego (Koleje Ukraińskie, Ukrzaliznycia, UZ) Ukraina wyeksportowała ponad 1 mln ton zboża. Rośnie też dynamika transportu innych produktów roślinnych.

Podczas spotkania online z przedstawicielami rynku transportu zboża Walerij Tkaczow, zastępca dyrektora działu handlowego w UZ, powiedział: „Widzimy, że gospodarka stopniowo budzi się do życia i obserwujemy ogólny załadunków i przewozów siecią kolejową. W ciągu ostatnich kilku dni ładowaliśmy ponad 320 tys. ton dziennie”.

Według statystyk prowadzonych przez Koleje Ukraińskie 11 stycznia obciążenie sieci kolejowej wyniosło 334 tys. ton. Jeśli chodzi o ładunek zboża, jest on nierównomierny w ciągu tygodnia i wynosi średnio 77 tys. ton dziennie. Przewoźnik porównuje, że statystycznie ładunek produktów rolnych w ujęciu rok do roku jest zbliżony do wartości ubiegłorocznych.

Przez 11 dni tego roku przewieziono 1 mln 70 tys. ton zboża, z których za pośrednictwem portów morskich wyeksportowano 738 tys. ton, a w kierunku zachodnich przejść granicznych 332 tys. ton” – podkreślił Walerij Tkaczow. Zakłada, że jeśli taki poziom przewozu zostanie utrzymany, do końca stycznia koleją przewiezionych zostanie około 3 mln ton zboża przewidzianego na eksport.

Autor: Agata Sumara
Fot. Shutterstock

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz