Sektorkolejowy » Ukraina przejmuje 29 rosyjskich wagonów do transportu gazu skroplonego

Ukraina przejmuje 29 rosyjskich wagonów do transportu gazu skroplonego

pzez Adrian

Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy (Бюро економічної безпеки України, BEB) poinformowało o rozpoczęciu nacjonalizacji majątku Federacji Rosyjskiej. Dziś rozpoczęło się przejęcie wagonów należących do przedsiębiorstwa Gazpromtrans o wartości 35 mln hrywien (ponad 5 mln zł).

W połowie marca prezes kolei państwowych (Ukrzaliznycia, UZ) Ołeksandr Kamyszin poinformował, że na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego rosyjskie wagony kolejowe znajdujące się na terytorium Ukrainy będą nacjonalizowane. Oszacowano, że po ukraińskich torach jeździ około 15 tys. rosyjskich wagonów należących do 250 firm. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Jak podaje BEB, w Mukaczewie na Zakarpaciu zlokalizowano 29 specjalistycznych wagonów rosyjskich służących do przewożenia skroplonego gazu ziemnego. Obecnie trwa procedura nacjonalizacji tego majątku.

W czasie wojny Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy koncentruje swoje działania przede wszystkim na identyfikowaniu rosyjskich i białoruskich podmiotów gospodarczych, ustalaniu majątku firm z tych krajów, a także na zamykaniu działalności przedsiębiorstw zaangażowanych w nielegalny handel z Rosją i Białorusią, w tym poprzez przemyt towarów.

BEB do współpracy angażuje też zwykłych mieszkańców. W serwisie Telegram uruchomiono bota StopOverpriceBot, za pośrednictwem którego obywatele mogą zgłaszać m.in. nielegalne działania związane z pomocą humanitarną lub przestępstwa gospodarcze.

Autor: Agata Sumara
Fot. esbu.gov

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz