Sektorkolejowy » Turcy budują najdłuższy na Bałkanach bliźniaczy tunel

Turcy budują najdłuższy na Bałkanach bliźniaczy tunel

pzez Patryk

W Bułgarii rozpoczęła się budowa 7-kilometrowego bliźniaczego tunelu na linii Elin Pelin–Kostenets. Będzie to najdłuższy tunel kolejowy na Bałkanach i wpisze się w część bułgarskiej linii kolejowej relacji wschód–zachód oraz Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T)

Za realizację zadania odpowiedzialna jest spółka joint venture Jen-Dui Railway Elin Pelin, utworzona przez tureckie firmy Gengiz i Duigu, z którą umowa została zawarta w 2019 r.
Tunel jest elementem modernizowanego odcinka trasy Elin Pelin–Vakarel o długości 20 km, którym pociągi pasażerskie docelowo będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/godz., a towarowe – 120 km/godz.

Modernizacja ta wpisuje się w większy projekt, obejmujący linię na trasie od miasta Płowdiw do Sofii. Odcinek tunelowy jest najtrudniejszy do realizacji na całej długości, zarówno po względem technicznym, jak i operacyjnym. Budowa ma się zakończyć w ciągu czterech lat.
Jak mówi minister transportu w Bułgarii Georgi Todoro, obecnie w kraju realizowane są projekty kolejowe warte 562,4 mln euro.

Autor tekstu: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: www.linkedin.com (Nikos Karagiannis)

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz