Sektorkolejowy » Trwa przebudowa stacji kolejowej w Oświęcimiu [FOTORELACJA]

Trwa przebudowa stacji kolejowej w Oświęcimiu [FOTORELACJA]

pzez Adrian

Postępują prace budowlane na stacji Oświęcim, która zyska nowe perony wraz z przejściem podziemnym oraz windami. Podróżni będą mogli skorzystać z pierwszych rezultatów prac jesienią tego roku. Modernizacja stacji kolejowej w Oświęcimiu to część inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie kolejowej z Trzebini przez Oświęcim do Czechowic-Dziedzic.

Postępy prac modernizacyjnych na stacji Oświęcim

Na oświęcimskiej stacji kolejowej można dostrzec efekty prac w ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – głównie przy budowie peronów. Aktualnie montowane jest zadaszenie wiat na nowych konstrukcjach platform nr 3 i 4. Równolegle trwają prace brukarskie. Wkrótce pojawią się tam tablice informacyjne oraz czytelne oznakowanie. Ponadto podróżni będą mogli skorzystać z przejścia podziemnego i wind, co usprawni komunikację na terenie stacji.

Kładka nad torami zostanie zastąpiona traktem o długości 133 m. Jeden segment przejścia jest już prawie gotowy. Umożliwi to pieszą komunikację pomiędzy ul. Górnicza w Brzezince a nowym peronem nr 3.

Wykonawca przedsięwzięcia PKP PLK zajmuje się także:

  • montażem wind
  • układaniem nawierzchni granitowej
  • robotami instalacyjnymi

Przejście nad torami ma zapewnić lepsze skomunikowanie dwóch stron miasta i umożliwić dostęp do peronów. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe deklaruje, że perony nr 3 i 4 wraz z częścią stacji od strony ul. Torowej zostaną oddane do użytku na przełomie września i października br.

Wiele zadań do wykonania na oświęcimskiej stacji kolejowej

Zakres prac na stacji kolejowej w Oświęcimiu obejmuje także tory kolejowe, sieć trakcyjną oraz obiekty inżynieryjne. W ramach przedsięwzięcia PKP PLK powstała już nowa nastawnia – znajdują się w niej nowe urządzenia odpowiedzialne za sterowanie ruchem kolejowym i bezpieczeństwo. Trwają niezbędne odbiory urządzeń, żeby oddać je do użytku wraz ze zmodernizowaną częścią stacji.

Ruch kolejowy na stacji Oświęcim w okresie realizacji robót został utrzymany. Pociągi zatrzymują się przy dostępnych peronach. Przedsięwzięcie na oświęcimskiej stacji to element inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowanej na trasie Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Modernizacja ma zapewnić atrakcyjne przejazdy pociągiem oraz sprawny transport towarów.

Działania PKP PLK na trasie z Trzebini przez Oświęcim do Czechowic-Dziedzic wchodzą w skład projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia–Zebrzydowice” o wartości ponad 800 mln zł netto, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość dofinansowania to ponad 686 mln zł netto. Zakończenie wszystkich prac jest planowane w IV kwartale 2023 r.

O przebudowie stacji kolejowej w Oświęcimiu pisaliśmy już TUTAJ.

Autor: DM
Fot.  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz