Sektorkolejowy » Trójmiasto zyskało kolejne kilometry linii tramwajowej

Trójmiasto zyskało kolejne kilometry linii tramwajowej

pzez Damian

Po dwóch latach i przed terminem – 4 marca 2023 roku Nowa Warszawska została oficjalnie otwarta. Dwukilometrowa linia tramwajowa łączy Pętlę Ujeścisko z al. Havla, zmieniając w sposób zdecydowany krajobraz komunikacyjny tej części Gdańska. Uroczystemu otwarciu nowej linii towarzyszył piknik, pierwszy przejazd tramwajowy, ale też rowerowy po równoległej do linii tramwajowej drodze dla rowerów. Gdańszczanie nie zawiedli i mimo chłodu przybyli tłumnie na tę komunikacyjną uroczystość.

W Gdańsku można już przejechać tramwajem przez ul. Nową Warszawską. Nowy szlak połączył pętlę tramwajową Ujeścisko i trasę Pawła Adamowicza z aleją Havla. Łącznie to ok. 2 kilometry torowiska. Po drodze można korzystać z nowych przystanków: Częstochowska, Piotrkowska i Łódzka. Wzdłuż torowiska powstała ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych.

Co mówią mieszkańcy?

– Cieszę się, że będzie bezpośrednie połączenie tramwajowe naszej dzielnicy z centrum Gdańska – mówi nam uczestniczka pikniku, która dotarła tu z sąsiedniego osiedla.

– Żałuję trochę, że zabrali linię nr 2, ale cóż przesiądę się. Natomiast pomysł, żeby połączyć te osiedla tramwajem z aleją Havla jest dobrym rozwiązaniem, bo ulica Warszawska ciągle korkuje się, może to rozładuje sytuację – dodaje starszy pan.

– Trzeba inwestować w transport publiczny, bo jest ekologiczny. Gdynia ma trolejbusy, a my w Gdańsku mamy tramwaje – mówi z kolei człowiek, który dotarł na inaugurację z gronem znajomych.

Trasa na Nowej Warszawskiej to część większego projektu – „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej etap IVA”. Otrzymał on 325 mln zł z funduszy unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja znacznie poprawi połączenie komunikacyjne południowych dzielnic Gdańska z jego centrum.

Relacjęawideo z otwarcia:

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP | gdansk.pl
Fot. Gdansk.pl/D.Paszliński

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz