Sektorkolejowy » Torpol z kontraktem na przebudowę stacji Olsztyn Główny

Torpol z kontraktem na przebudowę stacji Olsztyn Główny

pzez Adrian

382,1 mln zł netto (470 mln zł brutto) to wartość kontraktu pozyskanego przez spółkę Torpol, która została wybrana przez PKP PLK na wykonawcę zadania pn. „Modernizacja układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej na stacji Olsztyn Główny”. W przypadku realizacji prawa opcji firma zarobi kolejne 48,8 mln zł netto. Umowa w tej sprawie została zawarta 15 listopada.

Modernizacja stacji kolejowej Olsztyn Główny

Zadanie w Olsztynie obejmuje przebudowę peronów, torów i przejścia podziemnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Cztery perony znajdujące się na stacji zostaną podwyższone i poszerzone. Po przebudowie będzie się można na nie dostać ruchomymi schodami oraz windami. Dostęp do peronów zostanie zapewniony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. Nowe przejście podziemne będzie miało 140 m długości (obecnie ma około 40 m). Wykonawca ma też zadbać o zabytkowe wiaty, które podda renowacji, zachowując ich elementy historyczne.

Efektem modernizacji na terenie olsztyńskiej stacji będzie także wymiana blisko 30 km torów, 116 rozjazdów, sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Na realizację wszystkich prac z zakresu podstawowego wykonawca ma 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kolejne 24 miesiące obejmują prace, które mogą być zrealizowane w ramach opcji, jeśli zamawiający zgłosi takie zapotrzebowanie.

Zadanie wpisuje się w projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo–Olsztyn”, związany z przebudową ponad 80-kilometrowej trasy. Zakończenie wszystkich robót planowane jest na rok 2024.

Autor: Agata Sumara
Fot. PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz