Sektorkolejowy » Tallin stawia na transportowe rozwiązania z Polski

Tallin stawia na transportowe rozwiązania z Polski

pzez Damian

Już wkrótce na ulice Tallina wyjadą tramwaje z napisem „made in Poland”. Dostarczy je PESA Bydgoszcz, która wyposaży składy w energooszczędne przekształtniki ABB, również produkowane w Polsce.

Estonia posiada praktycznie jedną sieć tramwajową, właśnie w Tallinie. To 3 linie i około 20 km torów. Dla porównania, w nieco mniejszej Bydgoszczy długość torowisk jest dwa razy większa, ale w stolicy Estonii transport publiczny to też bardzo sprawna, bezemisyjna sieć autobusowa. Miasto cały czas stawia na transport szynowy – buduje nową linię tramwajową i modernizuje tabor, inwestując w bardziej ekologiczne i mniej hałaśliwe składy.

Dlatego też w przyszłym roku w Tallinie mają pojawić się tramwaje z rodziny Twist, których producentem jest Pesa. Tamtejszy przewoźnik zamówił 23 składy. Twisty zostaną wyposażone w lekkie i wytrzymałe przekształtniki Bordline CC400, produkowane w zakładzie ABB w Aleksandrowie Łódzkim.

Wszystkie komponenty do zasilania układu napędowego i układów pomocniczych znajdują się w jednej obudowie przekształtnika, co umożliwia łatwy montaż na dachu lub pod podłogą pojazdu. Urządzenia mają gwarantować niezawodność zasilania, ale i ograniczać koszty – podczas hamowania tramwaju pozwolą odzyskiwać energię, która będzie wracała do sieci. W napędach znajdą się ładowarki baterii najnowszej generacji z technologią SIC. To z kolei zoptymalizuje moc układu. Na potrzeby projektu aleksandrowscy inżynierowie ABB opracowali również rozdzielnie wysokiego napięcia, które znajdą się na pokładzie pojazdów.

‒ Estoński przewoźnik może być spokojny o niezawodność napędów w zamówionych tramwajach. Znajdzie się w nich nowa generacja urządzeń, które sprawdzają się już w ponad 1000 pojazdów szynowych w różnych krajach Europy ‒ mówi Maciej Duczyński, dyrektor Lokalnego Biznesu Trakcji ABB w Polsce. – Po udanej współpracy przy konstrukcji pierwszej wodorowej lokomotywy, to już kolejny projekt, który w ostatnich dwóch latach realizujemy z PESA Bydgoszcz. Cieszy nas zaufanie do technologii ABB oraz kompetencji naszego zespołu.

Nowe, trzyczłonowe tramwaje pomieszczą ponad 180 pasażerów i będą mogły poruszać się z prędkością 50 km/godz. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy informacyjne, monitoringu i diagnostyki online. Podobnie jak reszta floty transportu publicznego w Tallinie, mają korzystać w 100 proc. z energii odnawialnej. Zamówienie jest częścią projektu modernizacyjnego komunikacji w stolicy Estonii, mającego na celu powiększenie obecnego taboru składającego się z 64 tramwajów oraz budowę nowej, czwartej linii, łączącej Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Nowa linia ma zostać uruchomiona w połowie 2024 r. ABB dostarczy pierwsze zamówione systemy pod koniec tego roku.

Źródło: informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz