Sektorkolejowy » Szwajcaria: Wykolejenie dwóch pociągów – wiele osób zostało rannych

Szwajcaria: Wykolejenie dwóch pociągów – wiele osób zostało rannych

pzez Adrian

W piątek 31 marca br. doszło do wykolejenia dwóch pociągów regionalnych w Szwajcarii. Do zdarzeń doszło w krótkim odstępie czasu na terenie kantonu Berno. Pierwsze z nich miało miejsce w Lüscherz, natomiast drugie miejscowości Büren zum Hof (gmina Fraubrunnen). Prawdopodobnie wykolejenia były spowodowane trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Informacja o wykolejeniu pociągu pasażerskiego Aare Seeland mobil (ASM) w Lüscherz wpłynęło na policję kantonu w Bernie ok. godz. 1630. Jeden z wagonów przewrócił się, a następnie zsunął po nasypie. Na miejsce zadysponowano służby ratunkowe. W momencie wypadku w pociągu było się 16 pasażerów. 3 osoby znajdujące się w wykolejonym wagonie zostały ranne (w tym maszynista). W wyniku zdarzenia doszło do uszkodzenia infrastruktury kolejowej. Konieczne było wstrzymanie ruchu pociągów. Uruchomiono komunikację zastępczą. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ASM przyczyną wykolejenia była burza z silnymi podmuchami wiatru sięgającymi 120 km/h.

O wykolejeniu składu Regionalverkehr Bern-Solothurn (RBS) w Büren zum Hof poinformowano lokalną policję ok. godz. 1650. Do zdarzenia doszło w rejonie stacji w Büren. Pociąg jechał z Solothurn w kierunku Jegenstorf. Po wykolejeniu uderzył w słup sieci trakcyjnej. Na miejsce zadysponowano służby ratunkowe. W momencie wypadku w pociągu znajdowały się 54 osoby – 12 z nich zostało rannych. Jeden z pasażerów doznał poważnych obrażeń i został przetransportowany do szpitala śmigłowcem ratunkowym, natomiast pozostałych rannych – 8 osób dorosłych oraz 3 dzieci przewieziono karetkami. W wyniku zdarzenia wstrzymano ruch kolejowy i zorganizowano autobusową komunikację zastępczą. Badaniem okoliczności wypadku zajęła się policja. Przyczynami wykolejenia – podobnie jak w pierwszym przypadku była prawdopodobnie burza i silny wiatr. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez szwajcarskie koleje w wyniku ulew doszło do uszkodzenia fragmentu torów.

Autor: Damian Malesza
Fot. PAP/EPA/Manuel Lopez

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz