Sektorkolejowy » SUUS i Decathlon wożą intermodalnie z Polski do Włoch

SUUS i Decathlon wożą intermodalnie z Polski do Włoch

pzez Damian

Rohlig SUUS Logistics rozwija współpracę z marką Decathlon w obszarze transportu intermodalnego. Obecnie największy polski operator dostarcza rowery z fabryki oraz centrów logistycznych klienta w Polsce do magazynów na terenie całych Włoch, z wykorzystaniem serwisu kolejowego na najdłuższym odcinku. Dzięki temu rozwiązaniu Decathlon ogranicza emisyjność łańcucha dostaw.

Rohlig SUUS Logistics współpracuje z marką Decathlon od 2023 r. w obszarze przewozów intermodalnych z Polski do Włoch. Operator zapewnia tzw. serwis door to door, czyli kompleksowy transport rowerów oraz części i akcesoriów, takich jak ramy, kierownice czy siodełka z fabryki w Brześciu Kujawskim oraz kilku centrów logistycznych w Polsce bezpośrednio do magazynów marki Decathlon we Włoszech. Od lutego tego roku skala współpracy firm się zwiększyła. Aktualnie SUUS organizuje przewóz do wszystkich lokalizacji klienta we wspomnianym kraju, a wolumen obsługiwanego towaru wzrósł dwukrotnie.

Intermodal to mniejsza emisyjność i wysoka efektywność transportu

W tym projekcie na najdłuższym odcinku przejazd odbywa się koleją. Transporty samochodami ciężarowymi realizowane są jedynie na tzw. pierwszej i ostatniej mili. W zależności od punktu rozładunku we Włoszech wykorzystywane są różne serwisy kolejowe, tak aby odcinek drogowy był możliwie najkrótszy. Dla marki Decathlon kluczową kwestią jest ograniczenie emisyjności łańcucha dostaw.

Odpowiednio zaprojektowany transport intermodalny, pozwala zarówno na redukcję emisji CO2, jak i na efektywny przewóz dużego wolumenu, czego dobrym przykładem jest nasza współpraca z marką Decathlon. Zaletą tej opcji jest też wykorzystanie jednej jednostki ładunkowej – kontenera 45’HCPW (high cube pallet wide). Pozwala to ograniczyć przeładunki, co przekłada się na bezpieczeństwo i sprawny przewóz na pierwszej i ostatniej mili – tłumaczy Łukasz Rother, Intermodal Product Manager w Rohlig SUUS Logistics.

Nie bez znaczenia przy tym projekcie jest również odpowiednio rozwinięta infrastruktura intermodalna we Włoszech, która umożliwia przewóz towarów frachtem kolejowym na terenie całego kraju, a także sprawny przeładunek kontenerów na terminalach – dodaje. Rozwój serwisu intermodalnego wpisuje się również w działania SUUSa w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym we wdrażaną właśnie pierwszą strategię ESG oraz cele redukcji emisji firmy, niedawno zatwierdzone przez Science Based Targets initiative.

Działania związane ze zrównoważonym rozwojem w Decathlon Polska widoczne są na wielu płaszczyznach: redukcji śladu węglowego, zmiany modelu biznesowego, stosowaniu zielonej energii, sadzeniu lasów, minimalizacji zużycia plastiku czy nawet wsparciu pracowników w korzystaniu ze zrównoważonych form transportu. Współpraca z Rohlig SUUS Logistics to kolejny krok w tym kierunku, ponieważ wypracowana koncepcja pozwoli nam na zmniejszenie emisyjności łańcucha dostaw – mówi Kamila Rubaszewska, Transport & Customs Team Leader.

Sprawne przeniesienie magazynu

Transport intermodalny to nie jedyny obszar logistyki, w którym SUUS wspiera Decathlon. Operator zapewnia także regularne całopojazdowe przewozy drogowe na terenie Polski. Firma realizuje transport rowerów z fabryki w Brześciu Kujawskim do centrów dystrybucyjnych klienta w Łodzi i Gliwicach, a także podzespołów czy fabrykatów do oddziału w Kutnie, skąd zasilana jest wytwórnia. Co więcej, w poprzednim roku SUUS był odpowiedzialny za przeniesienie łódzkiego magazynu z komponentami do wspomnianej lokalizacji w Kutnie. Największym wyzwaniem była migracji towarów w sposób nieodczuwalny dla procesu wytwarzania, a także synchronizacja pracy kierowców i operacji magazynowych w obu obiektach. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu łańcucha dostaw projekt przebiegł sprawnie. Przeniesienie zajęło 3 tygodnie, a w procesie wykorzystano 110 drogowych transportów całopojazdowych.

Źródło: Rohlig SUUS Logistics

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz