Sektorkolejowy » Straż Ochrony Kolei z wizytą we Włoszech – zacieśnianie współpracy w trosce o wspólne bezpieczeństwo

Straż Ochrony Kolei z wizytą we Włoszech – zacieśnianie współpracy w trosce o wspólne bezpieczeństwo

pzez Damian

W dniach 19-20 kwietnia 2023 roku w Rzymie odbyło się 29. posiedzenie Grupy Roboczej pod tytułem ,,Working Group Public Order – Porządek Publiczny’’ w ramach międzynarodowej organizacji RAILPOL – European association of Railway Police Force. W spotkaniu udział wzięli strategiczni członkowie państw Unii Europejskiej odpowiedzialni za bezpieczeństwo publiczne na kolei. Polskę reprezentował przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei Pan Kamil Koźmiński – Naczelnik Wydziału ds. szkolenia i doskonalenia zawodowego.

Gospodarzem międzynarodowego spotkania była Polizia Ferroviara – Włoska Policja Kolejowa, która podczas spotkania członków grupy roboczej RAILPOL przedstawiła szczegółową prezentację dotyczącą jej funkcjonowania, struktury i uprawnień. Polizia Ferroviara jest jedyną jednostką policji działającą na stacjach i wzdłuż sieci kolejowych. Do jej zadań należy głównie zapewnienie bezpieczeństwa na stacjach kolejowych, w pociągach i dla infrastruktury kolejowej. Jest organem bezpieczeństwa publicznego odpowiedzialnym za zapobieganie i zwalczanie przestępczości w sektorze kolejowym. Zajmuje się wykrywaniem i badaniem wypadków kolejowych oraz ochroną porządku publicznego włoskich kolei. Włoska Policja Kolejowa zatrudnia blisko 4500 funkcjonariuszy rozmieszczonych w 15 departamentach bezpieczeństwa publicznego, podlegających jurysdykcji regionalnej. Obejmuje swoim zasięgiem całe terytorium kolei państwowych, w 17 sekcjach i 24 pododdziałach zlokalizowanych na głównych stacjach włoskich oraz 143 posterunkach.

W kwietniowym wydarzeniu we Włoszech udział wzięli przedstawiciele państw członkowskich RAILPOL w tym z Polski, a także Niemiec, Czech, Słowacji, Portugalii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Belgii i Łotwy. Ideą Grupy Roboczej jest wypracowywanie najlepszych rozwiązań w kwestiach związanych z zapewnieniem porządku publicznego na obszarach kolejowych oraz wymiana doświadczeń w tym zakresie. Polskę reprezentował przedstawiciel Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei Pan Kamil Koźmiński – Naczelnik Wydziału ds. szkolenia i doskonalenia zawodowego, który podziękował za wieloletnią, efektywną polsko-włoską współpracę. Podkreślił znaczenie wsparcia, jakiego włoscy funkcjonariusze mogą udzielić polskim funkcjonariuszom SOK oraz wyraził nadzieję na dalszy dynamiczny, wielowymiarowy rozwój dwustronnej współpracy.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele służb porządkowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na obszarze kolejowym, będący członkami stowarzyszenia RAILPOL. Zacieśnianie bilateralnej współpracy policyjnej oraz nowe wyzwania służb kolejowych w obliczu dzisiejszych zagrożeń na świecie – to wiodące tematy rozmów z przedstawicielami włoskich sił policyjnych. Przedstawiciele służb podzielili się doświadczeniami oraz praktykami, o które do tej pory wzbogaciły się Policje wszystkich państw.

Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono kwestii działań policyjnych związanych z wyzwaniem jakie czeka wszystkich członków stowarzyszenia RAILPOL podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024, które odbędą się w Niemczech oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Podniesiony został także temat walki z przestępczością na kolei, głównie w kontekście pseudokibiców, którzy stanowią rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Uczestnicy posiedzenia zgodnie przyznali, że efektywność działań policji kolejowych w tym obszarze opiera się głównie na dobrej współpracy, intensywnej wymianie doświadczeń, stałym doskonaleniu kompetencji, jak również  szerokim wykorzystaniu dostępnych narzędzi prawnych i specjalistycznego sprzętu w bieżącej pracy funkcjonariuszy.

Uczestnicy spotkania mieli okazję także do obejrzenia Ośrodka Szkoleniowego w Cesena –  1. Oddziału Mobilnego Policji Państwowej (1° Reparto Mobile della Polizia di Stato), gdzie zapoznali się z posiadaną infrastrukturą. To tutaj funkcjonariusze włoskiej policji kolejowej szkolą się i doskonalą w kwestiach związanych z zapewnieniem porządku publicznego, w tym przede wszystkim zabezpieczaniu imprez masowych. W trakcie spotkania zaprezentowano również informacje dotyczące jednostek K9 (termin powstał od angielskiego słowa canine czyli psowate), oznaczające psy służbowe będące w posiadaniu służb porządkowych we Włoszech.

29. posiedzenie Grupy Roboczej pt. ,,Working Group Public Order’’ zakończyło się wypracowaniem tematów i  zadań dla zespołu na następne spotkania.

Źródło: SOK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz