Sektorkolejowy » Strajki kolejarzy w Niemczech zakończone. Zawarto porozumienie

Strajki kolejarzy w Niemczech zakończone. Zawarto porozumienie

pzez Adrian

Po serii trzech strajków w Niemczech zakończyły się protesty kolejarzy walczących m.in. o lepsze warunki pracy i podwyżki pensji. Porozumienie między spółką kolejową Deutsche Bahn (DB) i związkiem zawodowym maszynistów (GDL) zostało zawarte. Oznacza to, że nowego strajku w najbliższym czasie nie będzie.

Związkowcy w ostatnich tygodniach zorganizowali trzy strajki, które sparaliżowały niemiecką kolej, zarówno w zakresie przewozów towarowych, jak i pasażerskich (głównie połączenia dalekobieżne). Dwa z nich odbyły się w sierpniu i jeden, najdłuższy, trwający prawie tydzień, we wrześniu.

Przeczytaj także: Kolejna akcja strajkowa niemieckich kolejarzy – od 1 do 7 września

Jakie warunki porozumienia ustalono?

Po serii strajków i negocjacji strony osiągnęły porozumienie oraz ustaliły podwyżki wynagrodzeń, a tym samym zażegnane zostało widmo czwartego strajku. Jak powiedział cytowany przez Deutsche Welle (DW) członek zarządu DB ds. personalnych Martin Seiler, „udało się rozwiązać węzeł gordyjski”, a szef GDL, Claus Weselsky potwierdził, że wypracowano „dobry kompromis”, a tym samym związkowcy zostali zapewnieni, że „emerytura jest pewna”.

Ustalono, że kolejarze otrzymają podwyżki płac w wysokości 1,5% jeszcze w tym roku, a w przyszłym roku ich pensje wzrosną o 1,8%. Ponadto DB wypłaci premie z tytułu pandemii koronawirusa – w tym roku będzie to 600 euro, a w przyszłym 400 euro.

To nie koniec problemów Deutsche Bahn

Portal DW informuje również, że kolejny, jeszcze większy związek zawodowy pracowników niemieckiej kolei – EVG, również zamierza domagać się podwyżek i zapowiedział dziś, że w najbliższych dniach przedstawi DB swoje żądania. DW przypomina także, że przed rokiem EVG zawarł z Deutsche Bahn porozumienie w sprawie podwyżek płac, jednak zapisano w nim, że jeśli inna organizacja wyegzekwuje lepsze warunki, to EVG może wypowiedzieć wcześniejsze porozumienie.

Autor: Agata Sumara
Fot. pb.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz