Sektorkolejowy » Strajk na kolei. Podano termin

Strajk na kolei. Podano termin

pzez Damian

Brak porozumienia zarządu Polregio S.A. ze związkowcami ws. podwyżek wynagrodzeń doprowadził do podjęcia decyzji o strajku generalnym we wszystkich zakładach spółki poza centralą. Po serii nieudanych rozmów oraz podpisaniu protokołu rozbieżności w połowie miesiąca, w dniu 21 kwietnia podano termin, kiedy transport kolejowy w Polsce zostanie „sparaliżowany”.

W dniu dzisiejszym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio S.A. podjął decyzję z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli – Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP, jak i Zarządu Polregio oraz woli negocjacji rozwiązania problemu, o przeprowadzaniu w dniu 16 maja 2022 r. od godz. 0.01 we wszystkich zakładach spółki oprócz centrali, strajku generalnego” – podaje Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce (ZZMK).

Jak powiedział prezydent ZZMK, Leszek Miętek, „W referendum prawie 100% opowiedziało się za strajkiem. W związku z tym jestem przekonany, że wszyscy pracownicy do niego przystąpią, czego efektem będzie unieruchomienie całej spółki” – cytuje PAP.

Udział w proteście nie jest przymusowy, a każdy pracownik samodzielnie zdecyduje, czy chce w nim wziąć udział. Niemniej jednak pasażerowie korzystający z przewozów Polregio w całym kraju powinni przygotować się na to, że w dniu protestu pociągi nie wyjadą na tory, a ich czekają spore utrudnienia z dotarciem do celu.

Zarzewiem konfliktu są podwyżki płac. Związkowcy oczekują wzrostu wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia ub.r., tymczasem Polregio oferuje podwyżkę na poziomie 400 zł od stycznia br. i jednorazową wypłatę 500 zł, jednak ta wypłata ma być uzależniona od zawarcia aneksów z marszałkami województw, jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Jak oszacowała spółka, wypłata środków takich, jakich oczekują związki zawodowe, kosztowałaby około 124 mln zł rocznie, co wpłynęłoby na utratę rentowności przewoźnika.

Polregio to największy pasażerski przewoźnik w Polsce. Dziennie na tory wyjeżdża około 1,5 tys. pociągów obsługiwanych na zlecenie samorządów wojewódzkich. W ciągu roku z usług przewoźnika korzysta około 72 mln pasażerów. Udział spółki w rynku kolejowych przewozów pasażerskich to blisko 27%. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., posiadająca 50% i jeden udział.

Autor: Agata Sumara
Fot: Mikołaj Piejko

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz