Sektorkolejowy » Stadler zamierza wybudować fabrykę na Ukrainie

Stadler zamierza wybudować fabrykę na Ukrainie

pzez Adrian

26 sierpnia podpisane zostało memorandum, w którym ukraińskie ministerstwo infrastruktury, spółka kolejowa Ukrzaliznytsia JSC, firmy Stadler CIS AG i Stadler Rail AG oraz szwajcarska agencjau bezpieczeń kredytów eksportowych Risk Insurance SERV zadeklarowały współpracę w zakresie wspólnych działań na rzecz rozwoju ukraińskiego sektora transportu kolejowego.

500 mln euro na rozwój ukraińskiego sektora kolejowego

Współpraca z partnerami ze Szwajcarii ma dotyczyć nie tylko rozbudowy floty kolejowej, ale również zbudowania na Ukrainie fabryki Stadlera. Podpisanie dokumentu otwiera drogę do inwestycji na poziomie do 500 mln euro.

W ramach projektu City Express Ukraina planuje zakup 30 podmiejskich pociągów elektrycznych produkowanych przez szwajcarskiego producenta dla Kijowa. Kolejne 30 zostanie pojazdów trafi do Charkowa i Dniepropietrowska. W memorandum zapisano również kupno 20 składów elektrycznych do obsługi połączeń regionalnych oraz 10 pociągów, również elektrycznych, które mają kursować na trasach dalekobieżnych.

Podczas prezentacji elektrycznego pociągu Stadler Flirt (wyprodukowanego w fabryce w Mińsku), prezes zarządu Stadler Rail AG, Peter Spuler, powiedział, że firma jest zainteresowana rozpoczęciem produkcji na Ukrainie.

Macierzysta siedziba firmy Stadler znajduje się Bussnang, we wschodniej Szwajcarii. Firma funkcjonuje od 1962 r., kiedy Ernst Stadler, jej założyciel, wybudował tam pierwszą halę produkcyjną. Obecnie na całym świecie zatrudnia ponad 12 tys. osób. Poza Szwajcarią posiada oddziały w: Algierii, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Holandii, Szwecji, Hiszpanii, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, Białorusi. W Polsce działa w czterech lokalizacjach: oddział komponenty w Środzie Wielkopolskiej, odział Europa Środkowa w Siedlcach, oddział serwisowy w Łodzi/Warszawie.

Autor: Agata Sumara
Fot. www.stadlerrail.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz