Sektorkolejowy » SOK: Znieważyli i naruszyli nietykalność cielesną funkcjonariuszy publicznych na służbie

SOK: Znieważyli i naruszyli nietykalność cielesną funkcjonariuszy publicznych na służbie

pzez Damian

Nie ma i nie będzie tolerancji dla osób naruszających nietykalność cielesną funkcjonariuszy publicznych na służbie. Przekonali się o tym dwaj mężczyźni w wieku 27 i 32 lat, którzy podczas przeprowadzanej interwencji w Poznaniu i Dęblinie znieważyli oraz naruszyli nietykalność cielesną funkcjonariuszy SOK. Agresywni mężczyźni zostali ujęci przez funkcjonariuszy z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu i Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dęblinie. O dalszym losie podejrzanych zdecyduje sąd. Przypominamy, że tego typu zachowania są przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności. 

Do pierwszego zdarzenia doszło w niedzielę kilka minut po 15:00 podczas interwencji funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z Poznania w pociągu relacji Poznań Główny – Krzyż, gdzie według zgłoszenia agresywny mężczyzna miał się awanturować. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze SOK zastali zamkniętego w przedziale służbowym przez kierownika pociągu agresywnie zachowującego się mężczyznę. Kiedy mundurowi podjęli wobec niego interwencję i podeszli bliżej, wówczas zaczął kopać nogami i pluć w ich kierunku, używając przy tym gróźb karalnych. Wobec agresora zastosowano więc środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i kajdanek. Jednak w czasie ujęcia sprawca wciąż zachowywał się agresywnie wobec mundurowych, uderzając ręką w kciuk prawej dłoni jednego z funkcjonariuszy oraz zaczął kopać nogami, w tym w rękę stojącej obok niego funkcjonariuszki i wyzwał oboje funkcjonariuszy, używając przy tym wulgaryzmów. Agresorem okazał się 32-latek z gminy Pokrzywnica, który według zgłoszenia agresywnie zachowywał się w stosunku do obsługi pociągu i podróżnych. W toku dalszych czynności okazało się że ujęty mężczyzna jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Kędzierzynie Koźlu, celem odbycia kary pozbawienia wolności. Poszukiwany mężczyzna został przewieziony do Komisariatu Policji Poznań Jeżyce, który prowadzi dalsze dochodzenie w sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald.  32-latek usłyszał w Komisariacie zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych.

Do drugiej podobnej sytuacji doszło późnym wieczorem w stacji PKP Dęblin. Funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Dęblinie zostali wezwani na interwencję do agresywnych mężczyzn na trzecim peronie. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze zastali dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy siedzieli na ławkach peronowych, a wokół nich leżało rozbite szkło z butelki po wódce. Dodatkowo zaczęli w kierunku funkcjonariuszy SOK wykrzykiwać wulgaryzmy. Podczas ustalania tożsamości mężczyźni zachowywali się bardzo arogancko, odmówili również podania funkcjonariuszom SOK swoich danych osobowych. Nie wykonywali poleceń wydawanych przez mundurowych, znieważyli ich, a w pewnym momencie jeden z mężczyzn pchnął funkcjonariusza, naruszając jego nietykalność cielesną. W trakcie zakładania kajdanek, mężczyzna dodatkowo ugryzł go w nadgarstek prawej ręki. 27-letni mieszkaniec Chełma został obezwładniony, a następnie przekazany przybyłym na miejsce funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Rykach. Już w najbliższym czasie młodemu recydywie zostaną przedstawione zarzuty o charakterze chuligańskim oraz zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza w celu zmuszenia do zaniechania prawnej czynności służbowej. Wobec drugiego mężczyzny, również mieszkańca Chełma za zakłócanie ładu i porządku publicznego zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Rykach.

W oby przypadkach recydywistom zostaną przedstawione zarzuty o charakterze chuligańskim oraz zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego na służbie.

Źródło: SOK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz