Sektorkolejowy » Słowacja: nowa trasa dla transportu kaolinu z Ukrainy koleją

Słowacja: nowa trasa dla transportu kaolinu z Ukrainy koleją

pzez Adrian

Podobnie jak w przypadku zboża, poszukiwane są alternatywne sposoby transportu tego mineralnego towaru z Ukrainy do Europy i Afryki Północnej.

Ukraina jest nie tylko jednym z głównych dostawców zboża, ale także produkuje bardzo wysokiej jakości biały kaolin. Wcześniej był on transportowany do odbiorców głównie drogą morską przez ukraińskie porty. Teraz, w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, trzeba znaleźć nowe sposoby na transport tego towaru do Europy i Afryki Północnej. Kolej staje się więc alternatywnym sposobem transportu kaolinu.

Oprócz nowych możliwości transportowych i przeładunkowych dla ukraińskiego eksportu zboża, istnieją możliwości przeładunku innych towarów, w tym kaolinu, we wschodniej Słowacji, gdzie dostępne są suche terminale ze zmianą szerokości torów.

W 2021 roku na Ukrainie wydobyto ponad 1,6 mln ton kaolinu, z czego ponad 64% wyeksportowano. Odbiorcami są nie tylko firmy europejskie. W grudniu ubiegłego roku Ukrzaliznytsia we współpracy z ZSSK CARGO wysłała z Ukrainy pociąg z kaolinem zamówionym przez producenta ceramiki z Aleksandrii w północnym Egipcie.

„Zakład przerobu kaolinu produkuje około 140 000 ton rocznie. Piętnaście wagonów szerokotorowych wyruszyło w trzynastodniową podróż na stację przeładunkową w Čiernej nad Tisou, gdzie zostały przejęte przez pracowników przeładunkowych i przeniesione na wagony o europejskim rozstawie osi” – wyjaśnił rozpoczęcie transportu Jozef Cenký, kierownik Grupy Towarowej Drewno i Materiały Budowlane w ZSSK CARGO.

Ponieważ pojemność ukraińskich wagonów jest znacznie większa, do przewiezienia całego ładunku po stronie słowackiej potrzebnych było aż 19 wagonów. Po przesunięciu składu powstał kompletny pociąg, który „ciągnęła” lokomotywa Vectron o mocy ośmiu i pół tysiąca koni mechanicznych. Pociąg jechał do stacji Sežana, położonej na granicy słoweńsko-włoskiej w pobliżu portowego miasta Triest. Z najbliższego portu delikatny towar przeprawiał się następnie przez Morze Śródziemne do miejsca przeznaczenia w Egipcie.

Źródło: railmarket.com
Autor: Marketa Horpeniakova
Fot. zscargo.sk

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz