Sektorkolejowy » Skoda Varsovia przewiozła pierwszych pasażerów

Skoda Varsovia przewiozła pierwszych pasażerów

pzez Adrian

Pierwszy pociąg czeskiego producenta wyruszył na tory warszawskiego metra. Inauguracyjny przejazd odbył się w piątek 28 października ok. godz. 1030.

Uczestniczyli w nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz autorka nazwy pociągu. Skład o numerze 78 ruszył z STP Kabaty w kierunku stacji Kabaty, skąd zabrał pasażerów o 1038. Wcześniej jednak musiał przejść wymagane testy, odbiory oraz uzyskać pozwolenia na użytkowanie. Pociągi Varsovia są przystosowane do kursowania po obu liniach metra.

„Udostępniamy mieszkańcom pierwszy z 37 pociągów Skoda Varsovia – nowoczesnych, energooszczędnych i komfortowych pojazdów, zaprojektowanych specjalnie dla Warszawy. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, za które dziękuję” – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warto przypomnieć, że Metro Warszawskie na początku 2020 r. podpisało umowę ze Skodą na dostawę 37 pociągów. Całkowita wartość kontraktu to ponad 1,3 mld zł. Pociągi zostały zaprojektowane specjalnie dla stolicy.

Nazwa wybrana przez mieszkańców Warszawy

W inauguracyjnym przejeździe Varsovii wzięła udział autorka nazwy nowych pociągów – poetka, autorka tekstów i malarka Grażyna Szałkowska. Jej propozycja uzyskała najwięcej głosów w konkursie ogłoszonym przez warszawskie metro. W wydarzeniu wziął udział także 5-letni Tymek wraz z rodzicami, którzy wylicytowali ten przejazd na aukcji WOŚP.

„Dzisiejszy przejazd był wyjątkowy również dlatego, że właśnie w ten sposób wspomogliśmy diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci” – podkreślał Rafał Trzaskowski.

Podróże warszawskim metrem

Mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z usług Metra Warszawskiego. Dziennie przewozi ok. 700 tys. pasażerów (w skali roku aż 181 mln pasażerów).

„Transport publiczny to oszczędność dla domowego budżetu. Gorąco zachęcam do podróżowania metrem na co dzień. Zwłaszcza że stołeczna komunikacja publiczna jest na jednym z najwyższych europejskich poziomów” – powiedział Rafał Trzaskowski.

W latach 2019-2022 w Warszawie oddano do użytku 11 stacji (z czego 5 w 2022 r.). Aktualnie w stolicy podróżni mogą korzystać z 39 stacji metra. Całkowita długość tras to niemal 40 km.

Więcej o pociągach Varsovia pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. um.warszawa.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz