Sektorkolejowy » Skoda Varsovia pojawi się na torach warszawskiego metra jeszcze w tym tygodniu

Skoda Varsovia pojawi się na torach warszawskiego metra jeszcze w tym tygodniu

pzez Adrian

Czeski producent pociągów otrzymał już komplet zezwoleń od Urzędu Transportu Kolejowego. Jak informuje Metro Warszawskie, do końca tygodnia pierwszy pociąg zacznie wozić pasażerów.

Na ten moment pozwolenie na eksploatację uzyskał tylko jeden pociąg produkowany przez Skodę. Wkrótce kolejne z nich będą mogły regularnie pojawiać się na obu liniach warszawskiego metra po zakończeniu niezbędnych odbiorów. W Warszawie aktualnie znajdują się 4 składy Varsovia – pierwszy z nich dotarł do stolicy pod koniec kwietnia br. Przejazdy techniczne rozpoczęły się w maju. Pierwszy wyjazd pojazdu czeskiej produkcji na linie warszawskiego metra miał nastąpić w minione wakacje, jednak cały proces uzyskiwania pozwoleń wydłużył się.

Na początku 2020 r. Metro Warszawskie zamówiło od czeskiego producenta łącznie 37 pociągów – mają trafić do stolicy końca 2023 r. Przewidziano również opcję w postaci 8 składów. W ciągu 2 miesięcy od uzyskania świadectwa UTK przewoźnik ma podjąć decyzję o jej wykorzystaniu. Całkowita wartość kontraktu to ponad 1,3 mld zł.

Skoda Varsovia to jednoprzestrzenny, sześciowagonowy pociąg, który jest w stanie pomieścić do 1500 pasażerów, w tym 230 na miejscach siedzących. Pojazd jest dostosowany do przewozu osób, których poruszanie się jest ograniczone, wózków dziecięcych oraz rowerów. Jego całkowita długość wynosi 118,2 m. Varsovia rozpędza się do 90 km/h.

Jeżeli Metro Warszawskie zdecyduje się na wykorzystanie prawa opcji na 8 dodatkowych składów, to w stolicy będzie kursowało 45 pociągów Varsovia. Aktualnie najliczniejszym typem pojazdów w Warszawie jest Siemens Inspiro (35 egzemplarzy). Wykorzystywane są również pociągi Alstom Metropolis (18) radzieckie i rosyjskie składy serii 81 (22).

O pociągach Skoda Varsovia pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Metro Warszawskie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz