Podczas odbywającego się w Warszawie VI Kongresu Czystego Powietrza PKP Energetyka podpisała list intencyjny z SKM Warszawa w sprawie przystąpienia przewoźnika do programu Zielona Kolej®. – Dążymy do tego by wszyscy pasażerowie kolei w ramach Aglomeracji Warszawskiej mogli korzystać z transportu neutralnego pod względem emisji CO2 – mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka. – Przy zachowaniu efektywności ekonomicznej i organizacyjnej chcemy przyczynić się do rozwoju energii odnawialnej – podkreśla Alan Beroud, prezes zarządu, Szybka Kolej Miejska w Warszawie.
Szybka Kolej Miejska należy do Warszawskiego Transportu Publicznego i zapewnia mieszkańcom stolicy
i okolicznych gmin wygodny dojazd do pracy, szkoły czy miejsc związanych z rekreacją, rozrywką i kulturą. Nowoczesnymi i ekologicznymi pociągami SKM można podróżować po Warszawie oraz dojechać do podwarszawskich miejscowości: Otwocka, Legionowa, Radzymina, Sulejówka czy Pruszkowa, a od 12 marca również do Piaseczna.
– Już teraz 100 procent naszych pojazdów jest zasilanych energią elektryczną, a więc przewożąc naszych pasażerów i pasażerki po aglomeracji warszawskiej pociągi nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Podpisaliśmy list intencyjny, bo mamy znacznie szersze plany. Przy zachowaniu efektywności ekonomicznej i organizacyjnej chcemy przyczynić się do rozwoju energii odnawialnej. Wspólnie z PKP Energetyka będziemy rozważać rynkowe oferty na zakup zielonej energii i analizować metody jej zużycia – mówi Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie i członek Rady Programowej CEEK.
Program Zielona Kolej® stworzony został przez branżową inicjatywę Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). Jego celem jest zmiana źródeł zasilania kolei w Polsce. W 2025 r. energia elektryczna zużywana przez pociągi w naszym kraju pochodzić ma z OZE w 50%, w 2030 r. – w 85%, a docelowo – w 100%, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton. PKP Energetyka pełni rolę integratora tego programu.
– Bardzo cieszymy się, że tak istotny przewoźnik dla systemu transportu i pasażerów Aglomeracji Warszawskiej dołącza do programu Zielona Kolej®. Elektromobilność zasilana energią wytwarzaną w elektrowniach słonecznych i wiatrowych to odpowiedź na postępujące zmiany klimatyczne oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka i wiceprzewodniczący Rady Programowej CEEK.
Na zielonej energii jeżdżą już tacy przewoźnicy jak Łódzka Kolej Aglomeracyjna, CTL Logistics oraz DB Cargo Polska. Uczestnictwo w programie deklarują kolejni pasażerscy i towarowi przewoźnicy kolejowi. Listy intencyjne w tej sprawie PKP Energetyka podpisała wcześniej także z Kolejami Śląskimi, Kolejami Mazowieckimi, Kolejami Małopolskimi, ECCO Rail, Raildox, Captrain i STK.
PKP Energetyka i Szybka Kolej Miejska w Warszawie należą do Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) – inicjatywy branży kolejowej, działającej na rzecz bardziej konkurencyjnego i przyjaznego środowisku transportu kolejowego. W zakresie efektywności energetycznej plany CEEK zakładają zmniejszenie zużycia energii w sektorze o 1,2 TWh do 2030 r. i redukcję do tego czasu emisji CO2 o 1 mln, a więc tak jakbyśmy zasilali Dworzec Centralny przez 200 lat czy zasadzili 8 Białowieskich Parków Narodowych. W tym celu Centrum promuje rozwój technologii rekuperacji, eco-drivingu – testowanej właśnie aplikacji SENSUM i wykorzystania instalacji OZE na terenach i obiektach kolejowych.
Źródło: informacja prasowa