Sektorkolejowy » Są pieniądze na budowę terminalu multimodalnego w Zduńskiej Woli

Są pieniądze na budowę terminalu multimodalnego w Zduńskiej Woli

pzez Adrian

Blisko 46 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na budowę terminala przeładunkowego w Karsznicach, dzielnicy Zduńskiej Woli. Obiekt ma być gotowy przed końcem października 2023 r.

Wykonawca terminala został wybrany na początku czerwca. PKP Cargo Terminale sp. z o.o. jako najlepszą oceniła ofertę ZUE S.A. z Krakowa, która chce zrealizować inwestycję za 124,5 mln zł brutto (101,2 mln zł netto). Wcześniej inwestor szacował, że wystarczy 67,7 mln zł brutto. Teraz, kiedy środki finansowe zostały zapewnione, budowa może się rozpoczynać.

Jak powiedział łódzki marszałek, Grzegorz Schreiber, „Decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego PKP Cargo otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę terminalu drogowo-kolejowego w Karsznicach. Właśnie spełnia się marzenie, które tu, w tej okolicy istniało od wielu lat. Do tej pory tych marzeń nikomu nie udało się zrealizować. Mam nadzieję, że nam się uda. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z Zarządem PKP Cargo”.

Poza przygotowaniem miejsca przeładunku towarów, zadaniem wykonawcy będzie m.in. budowa obsługujących je torów, rozjazdów kolejowych, parkingu i układu drogowego, budowa jezdni z betonu asfaltowego, parkingu z kostki brukowej dla samochodów ciężarowych, sieci elektroenergetycznej, sieci wodociągowej wraz z hydrantową, sieci kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej. Przewidziano także budynek hali naprawczej z częścią socjalną dla pracowników.

Terminal multimodalny w Karsznicach będzie jednym z największych centrów logistycznych w Polsce.

Zostanie zlokalizowany na należącym do kolei terenie o powierzchni około 22 ha, przy linii kolejowej nr 131, a równocześnie w sąsiedztwie trasy ekspresowej S8 i w niewielkim oddaleniu od drogi S14 oraz autostrady A1 i A2. Kontenery będą tam przeładowywane z pociągów na samochody ciężarowe i odwrotnie.

Autor: Agata Sumara
Fot. PKP Cargo

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz