Sektorkolejowy » Rozpoczęło się głosowanie na Dworzec Roku 2023

Rozpoczęło się głosowanie na Dworzec Roku 2023

pzez Damian

2 października rozpoczął się najważniejszy i najbardziej emocjonujący etap konkursu „Dworzec Roku 2023”. Przez cały miesiąc można oddawać głosy na swoje ulubione dworce będą Ci, dla których one funkcjonują – czyli sami użytkownicy.

W finale konkursu, po starannej weryfikacji zgłoszonych obiektów przez audytorów, znalazło się siedem obiektów – tj. Gdańsk Główny, Gogolin (centrum przesiadkowe), Rokietnica (węzeł przesiadkowy), Węgliniec, Wieliczka Park, Wisła Uzdrowisko, Zajezierze koło Dęblina – oraz potraktowana wspólnie grupa dworców Doliny Popradu.

W gronie finalistów tegorocznej edycji znalazły się obiekty usytuowane zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach. Wiele je różni, ale wszystkie zostały docenione przez audytorów, którzy w sierpniu dotarli na miejsce i znaleźli elementy zasługujące na pokazanie szerszej publiczności. Czasem była to atrakcyjna architektura, czasem funkcjonalność a czasem rola w promowaniu podróży koleją.

– Konkurs „Dworzec Roku” to forma dialogu między środowiskiem kolejowym a użytkownikami tej gałęzi transportu i mieszkańcami poszczególnych regionów naszego kraju. Dopisanie do listy finalistów, a nawet zdobycie nagrody tylko coś więcej, niż tylko wyróżnienie konkretnego budynku. To doskonała okazja do szerszej promocji miasta czy okolicy – mówi dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji „Pro Kolej” organizującej konkurs.

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowane jest na 15 listopada w trakcie Kongresu Kolejowego w Warszawie. Tytuł „Dworzec Roku 2023” przyzna profesjonalne jury, w skład którego wchodzą zaproszeni specjaliści z wielu dziedzin, a „Nagrodę publiczności” otrzyma zwycięzca rozpoczętego właśnie głosowania.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu jest Fundacja „Pro Kolej”. Honorowym patronatem konkurs objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Fundacja Grupy PKP, Towarzystwo Urbanistów Polskich i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Jego organizację wspierają Partnerzy: PORR – innowacyjna firma budowlana, Dasag – producent wyrobów z betonu szlachetnego oraz Lagardere Travel Retail – światowy lider w komercjalizacji przestrzeni dworcowych.

Głosować można do 31 października, korzystając z prostego formularza na stronie internetowej konkursu

Fot. Krzysztof Grzywa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz