Sektorkolejowy » Rekordowy kontrakt Stadlera na dostawę 504 pojazdów za 4 mld euro

Rekordowy kontrakt Stadlera na dostawę 504 pojazdów za 4 mld euro

pzez Adrian

Szwajcarski producent – Stadler, pozyskał największy kontrakt w historii firmy. Jego wartość może wynieść aż 4 mld euro, jeśli zamawiający zdecyduje się na realizację zawartej w umowie opcji. Międzynarodowy przetarg zorganizowany został przez sześć firm z Niemiec i Austrii. Maksymalnie dostawy obejmą 504 pojazdy mogące pełnić funkcję tramwaju i pociągu podmiejskiego.

Konsorcjum, które zawarło ze Stadlerem wieloletnią umowę o współpracy, utworzyły firmy: Verkehrsbetriebe Karlsruhe (VBK), Albtal-Verkehrs-Gesellschaft (AVG), Saarbahn Netz, Schiene Oberösterreich, Miasto Salzburg, Zweckverband Regional-Stadtbahn Neckar-Alb.

Za zarządzanie całym projektem odpowiada Verkehrsbetriebe Karlsruhe. Jak podkreśla reprezentujący firmę Christian Höglmeier, dyrektor zarządzający ds. technicznych:

Koncepcja zakupowa, taka jak ta, którą tutaj wdrożyliśmy, jest unikalna na skalę światową. Sześciu przewoźników łączy wiara w koncepcję tramwajów-pociągów, które mogą komunikować duże miasta z regionami zgodnie z modelem Karlsruhe i które mogą szybko zapewnić pasażerom bezpośredni transport do centrum bez konieczności przesiadania się na inne środki transportu”.

Autor: Agata Sumara
Fot. Stadler / Facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz