Sektorkolejowy » Przewozy kolejowe cargo na Białoruś mogą zostać wstrzymane

Przewozy kolejowe cargo na Białoruś mogą zostać wstrzymane

pzez Adrian

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych (ZZMK) wystosował pismo do prezesa spółki PKP Cargo w sprawie realnego zagrożenia bezpieczeństwa maszynistów w ruchu przygranicznym i transgranicznym.

Związkowcy oczekują pilnej interwencji i wstrzymania realizacji przewozów przez granicę z Białorusią, a w szczególności przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej, przez które pociągi przejeżdżają do stacji Bruzgi. Obawiają się przejazdów przez „tereny obecnie zajmowane przez migrantów, a także wrogo nastawionych do Polski funkcjonariuszy granicznych i wojska białoruskiego, co stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników drużyn trakcyjnych, ale też zagraża wypadkiem kolejowym spowodowanym przez uchodźców zachowujących się irracjonalnie i podejmujących próby przejazdu takimi pociągami” – napisano w liście. 

W dalszej części pisma, pod którym podpisał się Leszek Miętek, prezydent ZZMK, wskazano, że migranci podejmują bardzo ostre działania nie tylko w stosunku do służb granicznych, policyjnych i wojska, ale są także agresywni w odniesieniu do pracowników PKP Cargo.

Związkowcy obawiają się, że „w obecnej napiętej sytuacji na granicy z Białorusią realizacja przewozów kolejowych przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej, ale także na innych przejściach granicznych z Białorusią, grozi potencjalną prowokacją poprzez wykorzystanie wagonów pociągów wjeżdżających od strony Białorusi do Polski do nielegalnego przewozu dużych grup emigrantów lub nawet wojsk białoruskich”.

Pismo datowane na 17 listopada zostało wysłane również do wiadomości Andrzeja Bittela, sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury, oraz Krzysztofa Mamińskiego, prezesa PKP S.A.

Autor: Agata Sumara
Fot. Wikimedia Commons

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz