Sektorkolejowy » Przetarg na budowę czterech przystanków kolejowych w Katowicach

Przetarg na budowę czterech przystanków kolejowych w Katowicach

pzez Adrian

Spółka PKP PLK ogłosiła postępowanie przetargowe ws. wyboru wykonawców, którzy zaprojektują i zbudują cztery przystanki w Katowicach – Kostuchna, Ochojec, Murcki oraz Podlesie Saska. Wszystkie mają się znaleźć na trasie linii kolejowej nr 142.

Postępowanie podzielono na cztery zadania odpowiadające czterem przystankom. W wyborze wykonawcy każdego z obiektów decydująca w 100% będzie cena. Oferty będą przyjmowane do 10 sierpnia, a zamówienie o szacowanej wartości około 9 mln zł ma być zrealizowane w latach 2022–2023.

Perony na nowych przystankach będą jednokrawędziowe o szerokości 4 m, długości 200 m i wysokości 0,76 m. Wykonawcy będą również odpowiedzialni za budowę ciągów komunikacyjnych dojścia do peronów z uwzględnieniem rozwiązań dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W każdej lokalizacji przewidziano m.in. stojaki na rowery, strefy parkingowe i strefy do zawracania, montaż tablic informacyjnych, elementów małej architektury, oświetlenia, montaż wiat peronowych.

Przystanki wpisują się w plan budowy Kolei Metropolitalnej. Mają powstać w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025. Jak przypomina serwis metropoliagzm.pl:

W kwietniu br. sześć projektów liniowych z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymało dofinansowanie na budowę lub modernizację infrastruktury w ramach programu Kolej Plus. Wśród nich znajduje się projekt „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Tychy – Katowice Murcki – Katowice Ligota linii kolejowej nr 142”. W ramach tej inwestycji dojdzie także do przebudowy układu drogowego, tak aby przejazdy kolejowo-drogowe były bezkolizyjne (…). Linia kolejowa nr 142 będzie również stanowić naturalny objazd dla pociągów, gdy rozpocznie się inna bardzo ważna inwestycja PKP PLK – rozbudowa infrastruktury do czterech torów na odcinku Katowice Ligota–Tychy”.

Autor: Agata Sumara
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz