Sektorkolejowy » Przedsiębiorstwa z branży kolejowej inwestują w produkcję odnawialnej energii przy współpracy z PKP Energetyka

Przedsiębiorstwa z branży kolejowej inwestują w produkcję odnawialnej energii przy współpracy z PKP Energetyka

pzez Adrian

Montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach i infrastrukturze

Spółki TKP Silesia, CARGO Master oraz CEMET zadeklarowały chęć produkowania własnej, odnawialnej energii nietrakcyjnej. W tej kwestii doszło do podpisania listów intencyjnych z PKP Energetyka, co umożliwi montaż paneli fotowoltaicznych na infrastrukturze oraz budynkach tych podmiotów. Warto dodać, że PKP Energetyka podpisała wcześniej podobne listy intencyjne z 9 innymi przedsiębiorstwami z branży kolejowej. To duży krok w stronę neutralizowania negatywnych skutków, które wynikają z funkcjonowania działalności kolejowej.

Przedsiębiorstwa CEMET, CARGO Master oraz TKP Silesia skorzystają z wiedzy i doświadczenia PKP Energetyka, co pozwoli na wybór optymalnych rozwiązań w zakresie montażu oraz eksploatacji paneli fotowoltaicznych. Przełoży się to na lepsze wyniki finansowe. Wykorzystanie energii słonecznej pozwoli także ograniczyć generowany ślad węglowy.

„Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się już standardem dla odpowiedzialnych firm, które dbają o swój wpływ na środowisko. Nowoczesny i konkurencyjny transport kolejowy wymaga tego typu inwestycji i cieszymy się, że dołączamy do grona firm korzystających z tego rodzaju rozwiązań. Współpraca z ekspertami z PKP Energetyka pozwoli nam stworzyć szyty na miarę system montażu i eksploatacji paneli na naszej infrastrukturze”

– powiedział Bartłomiej Hadzicki, prezes zarządu CARGO Master.

Czym zajmują się podmioty, które podpisały listy intencyjne z PKP Energetyka?

Przedsiębiorstwo CARGO Master realizuje wyspecjalizowane usługi dotyczące transportu kolejowego oraz organizuje szkolenia, które są przeznaczone dla osób, które pracują na stanowiskach powiązanych z bezpieczeństwem w ruchu kolejowym. CARGO Master wykorzystuje nowoczesne technologie np. zaawansowane symulatory. Przedsiębiorstwo zatrudnia specjalistów z zakresu m.in.:

  • trakcji
  • wagonów
  • przewozów
  • techniki ruchu
  • bezpieczeństwa

„Nowoczesna logistyka musi się rozwijać i zmieniać, aby dostosować się do oczekiwań klientów. Redukcja śladu węglowego i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to bez wątpienia ważne kierunki dla całego sektora transportowego. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dzięki nawiązaniu współpracy z PKP Energetyka będziemy mieli możliwość rozwoju w tym kierunku. Wytwarzanie zielonej energii pozwoli zarówno na zmniejszenie naszego śladu węglowego, ale także oszczędności”

– mówił Grzegorz Lipowski, prezes zarządu CEMET S.A.

CEMET to przodujący operator logistyczny, który istnieje na rynku od roku 1958. Przedsiębiorstwo zajmuje się świadczeniem usług logistycznych oraz organizowaniem transportu kolejowego materiałów sypkich na rzecz przemysłu cementowego, wapienniczego oraz energetycznego na terenie Polski i nie tylko. Warto dodać, że CEMET posiada najwięcej w Polsce specjalistycznych wagonów do przewozu materiałów sypkich oraz kruszyw (około 3000 sztuk).

„Instalacja paneli fotowoltaicznych na naszych budynkach to ważna inwestycja dla spółki. Korzystanie z generowanej na własne potrzeby zielonej energii to krok w stronę nowoczesnych rozwiązań, które są bardzo ważne dla nas i naszych klientów. Zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko naturalne to tylko jeden aspekt tej inwestycji, równie istotne jest oczywiście zmniejszenie kosztów bieżących naszej działalności, które będzie możliwe dzięki redukcji ilości zewnętrznie kontraktowanej energii”

– podkreślał Radosław Mrózek, prezes zarządu TKP Silesia.

Spółka TKP Silesia świadczy usługi dotyczące przewozów całopociągowych na obszarze południowo-zachodniej części Polski oraz w relacjach Polska-Czechy. Przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się w przewozach technologicznych. TKP Silesia zajmuje się również:

  • kompleksową obsługą bocznic kolejowych
  • wykonywaniem usług ostatniej mili
  • świadczeniem usług szkoleniowych (jako ośrodek szkolenia autoryzowany przez Urząd Transportu Kolejowego)

Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK)

Należy podkreślić, iż podmioty CEMET, PKP Energetyka oraz CARGO Master są częścią Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, czyli inicjatywy, która dąży do zoptymalizowania zużycia energii elektrycznej w Polsce przez kolej.

„Bardzo nas cieszy rosnąca świadomość dot. kwestii zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju w sektorze kolejowym, której potwierdzeniem jest podpisanie porozumień z CARGO Master, CEMET i TKP Silesia. Wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to ważny kierunek rozwoju branży, który może się przyczynić do zwiększenia jej konkurencyjności na rynku przewozów towarowych i pasażerskich”

– powiedział Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

O PKP Energetyka oraz Centrum Efektywności Energetycznej Kolei pisaliśmy również m.in. TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Energetyka S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz