Sektorkolejowy » Przebudowa przystanków w Sarnowie i Leopoldowie za ponad 6 mln zł

Przebudowa przystanków w Sarnowie i Leopoldowie za ponad 6 mln zł

pzez Adrian

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” na linii Dęblin – Łuków

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. organizuję kolejną inwestycję, która ma na celu podwyższenie jakości świadczonych usług.  W ramach inwestycji przebudowie ulegną przystanki znajdujące się na trasie kolejowej pomiędzy Dęblinem a Łukowem w miejscowościach Leopoldów oraz Sarnów. To kolejne przedsięwzięcie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” (o pracach modernizacyjnych w Rybniku, które również będą realizowane  w ramach tego programu pisaliśmy już TUTAJ). O skali i celach rządowego programu mówił Andrzej Bittel (sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu):

„Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 obejmuje także prace w Sarnowie i Leopoldowie. Inwestycja zapewni atrakcyjną ofertę codziennych podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Na takie działania z programu przystankowego polski rząd przeznaczył miliard złotych”.

Temat promowania kolei jako atrakcyjny środek transportu oraz przemyślanych inwestycji poruszył Ireneusz Merchel (prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.):

„Przebudowa przystanków w Leopoldowie i Sarnowie sprzyja częstszemu wykorzystywaniu kolei przez mieszkańców. Efekty – inwestycji z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych wpisują się w poprawę atrakcyjności kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu. Konsekwentne i efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i programów unijnych sprawia, że kolej może się rozwijać”.

Lepszy dostęp do kolei oraz wygodniejsze podróże dla mieszkańców Leopoldowa

W miejscowości Leopoldów przewidziano nowe wyposażenie przystanku w postaci nowych wiat, ławek oraz gablot informacyjnych, w których znajdą się m.in. rozkłady jazdy oraz komunikaty. Zaplanowano również bardziej czytelne oznakowanie obiektu. W trosce o komfort oraz bezpieczeństwo podróżujących wymienione zostanie oświetlenie, a perony zostaną podwyższone. Skorzystają również pasażerowie – rowerzyści, gdyż na przystanku pojawią się stojaki na rowery. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie modernizują obiekty, uwzględniając potrzeby osób, których poruszanie się jest ograniczone. W wyniku prac modernizacyjnych na obiekcie znajdzie się specjalna pochylnia oraz zainstalowane zostaną ścieżki naprowadzające. Zgodnie z planem prace w Leopoldowie mają zakończyć się w drugiej połowie 2022 roku.

Wyższy poziom bezpieczeństwa oraz większa wygoda dla podróżnych w Sarnowie

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystanek w miejscowości Sarnów położony będzie bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. Ułatwi to komunikację pasażerom, którzy podróżują przy użyciu dwóch środków transportu, czyli auta oraz pociągu. Wspomniany przejazd kolejowo-drogowy ulegnie modernizacji. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących przewidziano nową sygnalizację świetlną i dźwiękową. Podwyższone zostaną również perony a dla osób, których poruszanie się jest ograniczone, przewidziano specjalne pochylnie, dzięki którym dostęp do przystanku będzie łatwiejszy. Modernizacja przystanku w Sarnowie jest planowana na koniec 2023 roku.

Autor: Damian Malesza
Fot. wikipedia.org

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz