Sektorkolejowy » Program Kolej Plus – budżet zwiększony do ponad 11 mld zł

Program Kolej Plus – budżet zwiększony do ponad 11 mld zł

pzez Damian

Budżet Programu Kolej Plus zostanie zwiększony z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł, co pozwoli zrealizować aż 34 projekty modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych (o łącznej długości 1,2 tys. kilometrów linii kolejowych), a nie tak jak wcześniej planowano 17 – zapowiadał w środę (20.04.2022 r.) premier Mateusz Morawiecki w miejscowości Janów Lubelski.

„To niezwykle ważny program dla Polski – odtworzenia linii kolejowych. Sprawne państwo musi potrafić zajmować się wieloma sprawami jednocześnie. Musimy stawiać cały czas na rozwój, po to, aby setki miejscowości mogły się rozwijać normalnie” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Program Kolej Plus ma na celu konsekwentne eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego w Polsce. Ponadto podróżowanie pociągami po kraju stanie się bardziej komfortowe a większa ilość połączeń kolejowych wpłynie na wzrost atrakcyjności wielu regionów.

Więcej połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi

Zadaniem Programu Kolej Plus jest rozszerzenie sieci połączeń kolejowych do miast wojewódzkich. Dotyczy to miejscowości, w których mieszka powyżej 10 tys. osób. Rządowy program uwzględnia również miejscowości, które posiadają połączenie kolejowe, ale wymagają one usprawnienia. Jest on skierowany głównie do związków metropolitalnych i jednostek samorządu, które deklarują zainteresowanie rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, z uwzględnieniem potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Planowana realizacja programu ro 2028 r.

„Zwiększenie środków na realizację Programu Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus oznacza, że rząd odpowiada na inicjatywy samorządów lokalnych w zakresie modernizacji linii kolejowych. Dzięki temu będziemy mogli realizować nie tylko duże projekty inwestycyjne, ale również budować mijanki i łącznice kolejowe, a tym samym aktywnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu” – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„Polska nie może się rozwijać tylko, jak to niektórzy nazywali wcześniej fasadowo. Musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi, rusztu komunikacyjnego, także kolejowego – tego, co zwiększa perspektywy rozwoju właśnie także mniejszych miejscowości, terenów wiejskich” – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Ułatwienia dla obywateli i turystów

Program Kolej Plus pozwoli zapewnić mieszkańcom mniejszych miejscowości lepszy dostęp do połączeń kolejowych, które prowadzą do miast wojewódzkich. Dodatkowe połączenia kolejowe przełożą się bezpośrednio na poprawę warunków życia obywateli oraz turystów. Zyskają również regiony, które są słabo skomunikowane z resztą kraju.

„Polska nie jest archipelagiem, tylko bogatych miast. W Polsce miliony ludzi, większość Polaków mieszka w mniejszych i średnich miejscowościach. O nich nie tylko nie zapominamy, ale także powodujemy, że można lepiej planować rozwój, przemieszczać się z punktu do punktu poprzez połączenie kolejowe, które odtwarzamy już, ale będziemy w zwiększonej liczbie odtwarzać w najbliższych kilku latach poprzez nasz Program Kolej Plus” – podkreślał prezes Rady Ministrów.

Kolej – ekologiczny środek transportu

Należy przypomnieć, że kolej to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu, jeżeli chodzi o komunikację zbiorową. Mnóstwo osób codziennie wykorzystuje pociągi, żeby dojechać m.in. do pracy, szkoły bądź też w celach turystycznych. Inwestowanie w kolej to także wsparcie krajowej gospodarki.

„Wraca moda na kolej. I bardzo dobrze. Bardzo się z tego cieszę. Kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i przyjazny dla środowiska naturalnego. To bardzo dobrze, że ludzie z powrotem wracają do podróżowania koleją” – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Działania na rzecz kolei w ostatnich latach

Od 2015 roku w Polsce zrealizowano wiele prac budowlanych i modernizacyjnych w sektorze kolejowym. Rezultaty tych działań to m.in.:

  • 46 nowych lub zmodernizowanych dworców PKP
  • 70 nowych przystanków kolejowych
  • modernizacja 400 przystanków kolejowych
  • modernizacja 291 stacji kolejowych
  • modernizacja około 6 tys. km torów kolejowych

Aktualnie trwają prace budowlane na 54 dworcach kolejowych i 47 przystankach kolejowych. Obecnie realizowane inwestycje na liniach kolejowych są warte 46 mld zł.

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz