Prezes Urzędu Transportu Kolejowego odbył wizytę studyjną, w trakcie której zapoznał się z najnowszymi projektami Nevomo. To polski start-up, który opracowuje innowacyjną kolej MagRail oraz technologię MagRail Booster.
Nevomo pracuje nad projektem innowacyjnej kolei magnetycznej MagRail, która inspirowana jest Hyperloopem i ma umożliwić szybki transport z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kolejowej. Technologia MagRail oparta jest na lewitacji magnetycznej, która może być przekształcona w wersję próżniową, czyli tzw. hyperloop. Pojazd ma docelowo umożliwić transport ludzi i towarów z podwójną średnią prędkością w porównaniu do obecnej kolei konwencjonalnej. Infrastruktura kolejowa mogłaby być wówczas przystosowana do prędkości 550 km/h przy konkurencyjnych kosztach. To rewolucyjne światowe rozwiązanie polskich naukowców.
Nevomo zaprezentowało również swoją pionierską technologię MagRail Booster. To pierwsze na świecie rozwiązanie do modernizacji istniejących wagonów kolejowych, które wykorzystuje napęd elektromagnetyczny z silnikiem liniowym i pozwala każdemu wagonowi poruszać się niezależnie, bez lokomotywy. Technologia Nevomo umożliwia automatyzację ruchu i elektryfikację infrastruktury przy większej elastyczności, większej pojemności i zwiększonej dynamice przewozów.
„Jestem pod ogromnym wrażeniem projektu Nevomo. Urząd Transportu Kolejowego zawsze wspiera odważne pomysły młodych naukowców, które stanowić mogą o przyszłości kolei w Polsce i na świecie. Bardzo ciekawe jest innowacyjne rozwiązanie do przetaczania wagonów, które może usprawnić prace w portach i stacjach przeładunkowych. W tym projekcie rozrząd wagonów może być znacząco skrócony. To jest duża wartość tego rozwiązania, bo ma wpływ na zwiększenie przepustowości”– stwierdził dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
Wizyty studyjne UTK
Tego rodzaju spotkania to okazja do rozmowy z przedstawicielami poszczególnych spółek i wyjaśniania ewentualnych problemów. Dla ekspertów UTK to także okazja do zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw oraz poszerzania wiedzy o rozwiązaniach technicznych dostępnych na rynku kolejowym.
Źródło: UTK