Sektorkolejowy » Praga: Nieformalne spotkanie Ministrów Transportu

Praga: Nieformalne spotkanie Ministrów Transportu

pzez Damian

Rozwój transportu kolejowego, przyszły kształt sieci TEN-T oraz ceny energii. To główne tematy nieformalnego spotkania Rady Ministrów Transportu, które odbywa się dzisiaj (21.10) w Pradze.

Przed południem ministrowie podejmą temat rozwoju linii dużych prędkości, zwłaszcza w regionie środkowoeuropejskim. Omówione zostaną dalsze inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych. Zajmą się również włączeniem niektórych nowych połączeń do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T oraz lepszą łącznością kolejową.

Projekt rewizji sieci TEN-T zakłada likwidację połączeń zlokalizowanych na terytorium Rosji i Białorusi oraz włączenie korytarzy transportowych przebiegających przez terytoria Mołdawii i Ukrainy, w tym utworzenie toru o rozstawie szyn 1435 mm.

Aktualne wyzwania branży

Kolejnym tematem spotkania Rady Ministrów Transportu będą aktualne ceny energii, który szefowie resortów poruszą podczas nieformalnego obiadu. Transport kolejowy szczególnie mocno odczuł wzrost cen. Ministrowie wspólnie zastanowią się nad tym, co poszczególni przewoźnicy i zarządcy infrastruktury mogą zrobić, aby zmniejszyć energochłonność oraz jak utrzymać dotychczasową skalę transportu. 

Podczas sesji popołudniowej poruszone zostaną tematy poprawy jakości i niezawodności transportu kolejowego. Ministrowie będą rozmawiać także o tym, w jaki sposób usunąć przeszkody techniczne i utrzymać ciągłość połączeń. Omówią również ceny biletów, wypłatę odszkodowań za opóźnienia, skuteczność informowania pasażerów o wypadkach i innych incydentach, zastanowią się w jaki sposób ułatwić kupowanie biletów międzynarodowych. Opowiedzą także o możliwościach poprawy rozkładu jazdy oraz promocji transportu dalekobieżnego i transgranicznego. Polskę w czeskiej stolicy reprezentuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O wydarzeniu

Fot. Ctirad Klimanek – railmarket.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz