Sektorkolejowy » Poznań: w niedzielę na trasę Maltanki wyjedzie „ryjek” z „kowbojką”

Poznań: w niedzielę na trasę Maltanki wyjedzie „ryjek” z „kowbojką”

pzez Damian

Zbliżają się Mikołajki – z tej okazji MPK Poznań przygotowało dla fanów Maltanki niespodziankę! W najbliższą niedzielę, 3 grudnia br., będzie można wybrać się na przejażdżkę kolejką. Specjalnie na ten dzień przygotowany został skład ogrzewanych wagonów: na trasę wyjedzie „ryjek” z „kowbojką”.

„Ryjek”, czyli wagon MBxc1-41 to najstarszy zachowany w Polsce wagon z napędem spalinowym – został wyprodukowany w 1932 roku przez warszawską wytwórnię Lilpop, Rau & Loewenstein. W najbliższą niedzielę pociągnie „kowbojkę”, jak nazywany jest wagon nr Bxhi 00300014 254-1,  prawdopodobnie z 1912 roku. Niegdyś służył on jako znormalizowany wagon bagażowy (brankard), ale w toku eksploatacji został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski. Jest  wyposażony w ławki (ustawione wzdłuż ścian bocznych), a w jego środkowej części znajduje się piec opalany węglem. Obecnie jest najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolejce Parkowej Maltanka.

W najbliższą niedzielę skład będzie kursował co godzinę od 10.00 do 16.00: o pełnych godzinach zaplanowano odjazdy ze stacji Maltanka, a 30 minut później ze stacji Zwierzyniec (ostatni kurs ze Zwierzyńca o godz. 16.30). Ma to związek z godzinami otwarcia Nowego Zoo – w okresie zimowym, czyli od listopada do końca lutego obiekt można zwiedzać do godziny 16.00.

Źródło: MPK Poznań

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz