Sektorkolejowy » Poznań: W grudniu prowadzone było szlifowanie szyn. Tramwaje będą jeździć ciszej

Poznań: W grudniu prowadzone było szlifowanie szyn. Tramwaje będą jeździć ciszej

pzez Damian

Kiedy dzienne tramwaje zjeżdżały do zajezdni, na torowiskach na ulicach Grunwaldzkiej, Warszawskiej, Winogrady i moście Królowej Jadwigi dopiero rozpoczynały się prace. W grudniu przeprowadzono szlifowanie szyn, dzięki czemu przejazdy tramwajami w tych lokalizacjach są cichsze.

Regularne szlifowanie szyn pozwala na utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego torowisk – likwiduje wszelkie rysy oraz zużycie faliste szyn, czyli nierówności powierzchni pojawiające się w stałych odstępach (takie zużycie powstaje podczas codziennej eksploatacji, powoduje hałas i przyspiesza degradację torów oraz tramwajów). Po „zabiegu” główka szyny jest wyrównana, co dla okolicznych mieszkańców oznacza zmniejszenie hałasu, który powstaje na styku koła tramwajowego z szyną oraz wskutek drgań tramwaju, dla pasażerów – wzrost poziomu komfortu podróżowania, a dla MPK Poznań – dłuższą żywotność szyny oraz taboru.

W Poznaniu takie prace prowadzone są w godzinach nocnych, aby nie utrudniać codziennego ruchu tramwajów. Podobnie było w grudniu, gdy realizowane były prace na torowiskach:

  • na ulicy Warszawskiej (od ronda Śródka do Miłostowa),
  • na ulicy Winogrady (od Armii Poznań do Przełajowej),
  • na ulicy Grunwaldzkiej (od węzła Bałtyk do Junikowa),
  • na moście Królowej Jadwigi.

Łącznie zabiegowi szlifowania poddano 20 kilometrów toru pojedynczego.

Źródło: MPK Poznań

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz