Sektorkolejowy » Poznań: Trawmaj do Swarzędza jednak pojedzie?

Poznań: Trawmaj do Swarzędza jednak pojedzie?

pzez Damian

Poznański ZTM, swarzędzki urząd i zarząd poznańskiej fabryki Volkswagena prowadzą rozmowy w sprawie budowy nowej linii tramwajowej. Trasa miałaby połączyć stolicę Wielkopolski ze Swarzędzem.

Tramwaj do Swarzędza

Temat tej inwestycji powraca po ponad roku, kiedy to wspomniał o nim Jacek Jaśkowiak. Według pomysłu prezydenta, miałoby powstać tramwajowe połączenie Poznania ze Swarzędzem. Jak donosi portal Transport Publiczny, zainteresowane strony prowadzą rozmowy w tej sprawie. Chociaż szczegóły nie są znane, to wiadomo, że na powstaniu trasy zależy nie tylko samorządowcom z obu miast.

Prywatny inwestor

Trzecią zainteresowaną stroną jest poznańska fabryka Volkswagena. Zdaniem jej prezesa, inwestycja byłaby ważna szczególnie dla pracowników. Dodatkowo rozwiązanie przyczyniło by się również do zmniejszenia emisji spalin.

My z naszej strony chcemy dać jasny sygnał, że jesteśmy gotowi do rozmów o przedłużeniu linii tramwajowej do Swarzędza. Pierwsze rozmowy w tej sprawie już się odbyły. W pierwszym jednak kroku potrzebna jest dokładna analiza i studium wykonalności tego projektu. – mówił prezes Dietmar Mnich w wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego.

Kto za to zapłaci?

Słowa prezesa o rozmowach potwierdzili urzędnicy z Poznania i Swarzędza. Na razie nie podają jednak żadnych szczegółów, takich jak potencjalna trasa czy podział finansowania. Uchwalony w zeszłym tygodniu budżet miasta Poznania, nie przewiduje środków na taka inwestycję, nie widnieje ona również w długoterminowych planach. Część środków na realizację inwestycji mógłby przeznaczyć Volkswagen. Prezes fabryki zaznaczył, że spółka bierze pod uwagę współfinansowanie budowy.

Źródło: wpoznaniu.pl
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz