Sektorkolejowy » Powstaje tunel drogowy na linii kolejowej między Łodzią i Koluszkami

Powstaje tunel drogowy na linii kolejowej między Łodzią i Koluszkami

pzez Damian

Nowy tunel drogowy w Andrespolu zapewni bezpieczny i sprawny przejazd pod torami linii Łódź – Koluszki oraz Łódź – Dębica. Inwestycja przy przystanku Bedoń realizowana jest we współpracy przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Gminę Andrespol. Obiekt powstaje w ramach ogólnopolskiego projektu o wartości ok. 268 mln zł „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” z dofinansowaniem unijnym z Programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Inwestycja w ciągu drogi łączącej Andrespol i Bedoń Przykościelny zagwarantuje bezpieczeństwo w ruchu kolejowym m.in. na linii z Łodzi do Warszawy. Przejazd pod czterema torami zapewni lepszą komunikację samochodową, a bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Dzięki temu kierowcy wygodnie będą pokonywać tory oraz nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami na przejazd pociągu.

— Budowa tunelu drogowego pod linią kolejową w aglomeracji łódzkiej to inwestycja, która wpisuje się w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa przez budowę dwupoziomowych skrzyżowań kolejowo-drogowych. Dzięki współpracy PLK SA i władz samorządowych pasażerowie kolei, kierowcy, rowerzyści i piesi mogą korzystać z wygodnej i bezkolizyjnej komunikacji na styku drogi i torów — powiedział wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

— Inwestycja w Andrespolu usprawni przewozy na trasie Łódź – Koluszki oraz Łódź – Dębica i dalej w kierunku Warszawy. W całym kraju dzięki współpracy z samorządami i wykorzystaniu środków unijnych, budujemy sprawne przeprawy. Efektem realizacji projektów z Krajowego Programu Kolejowego jest wzrost bezpieczeństwa w przewozach kolejowych i transporcie drogowym — stwierdził prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel.


Wartość inwestycji to ok. 29,9 mln zł, z czego PLK przeznaczą na ten cel 18,6 mln zł, a Gmina Andrespol 11,3 mln zł. Do końca tego roku powinny zakończyć się roboty budowlane w zakresie kolejowym. 

Bezpieczniej na kolei i na drogach

Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego w Andrespolu wpisuje się w realizowany przez PKP PLK SA projekt poprawy bezpieczeństwa na styku linii kolejowych i dróg. Jego najważniejszym celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

W województwie łódzkim w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” wybudowano już wiadukt drogowy nad torami w Skierniewicach. Na początku września br. oddany do użytku został tunel drogowy pod torami pomiędzy Gałkowem Dużym i Gałkowem Małym. Na sieci kolejowej w tym województwie wybudowanych zostanie 20 bezkolizyjnych obiektów.

W ostatnich latach na terenie województwa łódzkiego PLK zbudowały również bezpieczne przejścia podziemne. Tunele dla pieszych powstały m.in. w Łowiczu, Pabianicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu.

Bezpieczne skrzyżowania powstają także w ramach innych projektów Krajowego Programu Kolejowego, m.in. na modernizowanych liniach: Poznań – Warszawa, Kraków – Rzeszów, Warszawa – Białystok i Warszawa – Lublin. Inwestycje są współfinansowane ze środków budżetowych oraz w ramach projektów unijnych.

Źródło: gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz