Sektorkolejowy » Powrót pociągów na trasę Ostrołęka – Chorzele

Powrót pociągów na trasę Ostrołęka – Chorzele

pzez Damian

Samorząd województwa mazowieckiego reaktywował połączenie kolejowe Ostrołęka-Chorzele. Pierwsze pociągi Kolei Mazowieckich wyjechały na tory 11 czerwca. Jest to związane z zakończeniem przez PKP PLK S.A. prac modernizacyjnych realizowanych na linii kolejowej nr 35.

Po 22 latach na kolejowy szlak Ostrołęka-Chorzele powróciły pociągi. Reaktywacja połączeń to decyzja samorządu województwa i jednocześnie – jak podkreśla marszałek województwa Adam Struzik – odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

To zdecydowanie szybszy, bardziej ekologiczny i wygodny dojazd do szkoły, pracy, urzędów czy lekarzy. Nie można również zapomnieć o szerszym kontekście tej inwestycji. Nowe połączenie to szansa na lepsze wykorzystanie potencjału gospodarczego regionu ostrołęckiego i przyspieszenie jego rozwoju.

Na trasę Ostrołęka-Chorzele wyruszyło w sumie 8 par połączeń KM, z których 7 kursuje od poniedziałku do niedzieli, a jedna – od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę. Połączenia są realizowane spalinowymi autobusami szynowymi. Jak przyznaje Robert Stępień, prezes zarządu i dyrektor generalny spółki Koleje Mazowieckie – KM, ponowne uruchomienie pociągów na tym odcinku stanowi duże ułatwienie dla tutejszych mieszkańców.

Ostatni pociąg na trasie Ostrołęka-Chorzele pojechał ponad 20 lat temu. Teraz dzięki decyzji samorządu województwa mazowieckiego mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mieli możliwość sprawniejszego dojazdu do pracy czy szkoły. Pozwoli im to na szybsze podróżowanie do większych miejscowości, w tym do Warszawy – mówi Robert Stępień.

Co ważne, do 31 grudnia na reaktywowanym odcinku obowiązuje specjalna oferta, w ramach której za bilet jednorazowy na przejazd tam podróżny zapłaci 4 zł 20 gr, a za bilet miesięczny imieniny na przejazdy tam i z powrotem – 49 zł według taryfy normalnej. Do powyższych cen będą stosowane ulgi ustawowe.

– Nowa linia jest oknem na świat dla Ostrołęki. Było to duże i kosztowne wyzwanie. Wymagało wielu inwestycji. Daje jednak szansę na dojazd zarówno do Ostrołęki, jak i Chorzeli. Jeśli uda się przedłużyć połączenie do Olsztyna, będzie to duże ułatwienie dla młodzieży, która chętnie studiuje w Olsztynie – podkreśla radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

W dniu inauguracji, czyli 11 czerwca, odbył się też „Piknik dla kolei” zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach.

To niejedyne reaktywowane połączenie na Mazowszu. Już w drugim roku działalności spółki zostało przywrócone kursowanie pociągów na linii Nasielsk – Sierpc. Przywrócono też połączenia kolejowe między Radomiem a Drzewicą, Kutnem a Płockiem oraz z Warszawy do Góry Kalwarii.

Źródło: Informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz